poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vejce v Česku prošla kontrolou bez chyby

23.4.2018

Vejce na českém trhu vyhovují vysoce nastaveným standardům a neobsahují zdraví škodlivé látky. K takovému závěru dospěla Statní veterinární správa během mimořádné kontrolní akce, při které se soustředila jak na domácí, tak na dovezená vejce.

Kontroly se zaměřily na balírny, třídírny a zpracovny vajec, ale i na distribuční sklady po celé České republice. Celá akce nesla příhodné jméno „Vejce 2018“ a proběhla v druhé polovině března, která byla před blížícími se Velikonocemi tradičně nejrušnějším časem pro vaječný trh. Pozornost se soustředila zejména na správné označování, průvodní doklady a zdravotní nezávadnost vajec.

Během 84 prověrek jich přezkoumali veterinární inspektoři skoro 8 milionů. Nejvíce kusů jim prošlo rukama ve Středočeském kraji, v Olomouckém kraji a v Praze. A kontrolovala se nejen vejce čerstvá, ale i ta vařená barvená. Laboratorní vyšetření zaměřená na přítomnost zakázaného pesticidu fipronilu a rezidua antimikrobiálních látek nic podezřelého neobjevila. Veškeré výsledky vyhovovaly normám.

Odhalena byla jen jedna chyba, a to administrativní – nedostatek v dokumentaci.

Související články