poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětské vlhčené ubrousky mohou způsobit potravinové alergie

27.4.2018

Mnoho rodičů si nedokáže představit péči o dítě bez vlhčených ubrousků. Chemické látky, používané v některých z nich, však mohou zvýšit riziko vzniku potravinové alergie u dítěte, upozorňuje britská spotřebitelská organizace Which?

Mýdlová složka ubrousků obsahuje sodiumlaurylsulfát, který ulpívá na kůži a narušuje přirozenou ochranu, kterou zajišťuje její vrchní vrstva. Alergeny se pak s prachem snáze dostanou do organizmu. To jsou závěry výzkumu NorthWestern Univerzity v Illinois, USA. V dětských ubrouscích velkých britských značek sodiumlaurylsulfát není. Kdo z nás však zná složení těch, které doma má?

Dětské vlhčené ubrousky obsahují konzervanty bránící růstu plísní a bakterií. Některé z těchto látek jsou nebezpečnější než jiné. K nejčastěji používaným patří phenoxyethanol, který je spojován se vznikem ekzému a respiračními problémy. V Evropské unii je však používán jen v regulované bezpečné koncentraci.

S vůní nebo bez ní?

Mnohé značky nabízejí i aromatizovanou variantu výrobků, což automaticky znamená další zbytečné chemikálie. V jejich složení často najdete jen slovo parfum, za kterým se skrývá směs různých chemických látek – výrobce má na výběr mezi zhruba 2 000 vonícími chemikáliemi. Ty se však používají i v některých nearomatizovaných vlhčených ubrouscích. Aromatizující chemické látky totiž mohou fungovat i jako konzervanty, ve složení pak nejsou označeny slovem parfum.

Mnohé ubrousky jsou propagovány jako vhodné k použití od narození. Nicméně kůže novorozeněte je obzvláště citlivá a rodiče by měli volit jednodušší řešení bez chemikálií. Vhodnou možností je vata namočená ve vodě nebo jemná morká žínka.

Jak si vybrat?

Nabídka dětských vlhčených ubrousků je veliká, a proto může být těžké si vybrat, když chceme pro své dítě to nejlepší. Velké značky i privátní značky obchodních řetězců na zákazníky cílí mnoha lákavými slogany. Důležité je číst složení – čím kratší je, tím lépe. Narazíte totiž na osmnáctisložkové, ale i na dvousložkové. Jen dva z 12 produktů, které kolegové z Which? zkontrolovali, obsahovaly méně než 10 ingrediencí.

Ubrousky s jednodušším složením mohou být sice dražší, ale reálná cena se odvíjí od toho, kolik jich spotřebujete. Chcete-li se skutečně a důsledně vyhnout potenciálním problémům, a přitom se vlhčených ubrousků při péči o své dítě nechcete zcela vzdát, alespoň omezte jejich používání a při každé vhodné příležitosti volte omývání vodou.

Související články