poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Grilujte zdravě a ekologicky

30.4.2018

Nemůžete si představit pěkné počasí bez vůně grilovaných pochoutek? Nemusíte si je odpírat ani v případě, že se chováte striktně ekologicky. Jak grilovat co nejšetrněji k životnímu prostředí a s ekologicky čistým svědomím, radí Německá asociace pro ekologickou pomoc (DUH).

Důležité věci jsou někdy velmi jednoduché. V tomto případě jsou základem tři pravidla.

Potřebujete kvalitní gril. Bývá pevný a pořádný. Materiál, ze kterého je vyrobený, je lépe zpracovaný a trvanlivější než u ostatních, což zpravidla znamená, že při pečení nevylučuje škodlivé látky.

Nejekologičtější variantou je elektrický gril, poháněný obnovitelnými zdroji. Ti, co raději grilují na uhlí, ochrání své zdraví dobrou volbou uhlí a podpalovače. Uhlí by mělo být z místních zdrojů a rozhodně mít certifikaci FSC. Vhodné je i vyrobené z odpadů jako jsou kokosové skořápky nebo olivové pecky.

Jednorázový hliníkový gril je velmi neekologický – znečišťuje prostředí vysokou energetickou spotřebou a plýtváním zdrojů při výrobě i množstvím odpadu při používání.

Potřebujete-li podpalovač, vyhněte se výrobkům s obsahem alkoholu. Volte elektrický nebo ekologický, například z dřevité vlny. Nevytváří jedovaté plyny a jídlo si uchová svoji dobrou chuť.

Grilujte sezónní a místní potraviny, ať již masa, zeleninu nebo ovoce. Nejsou-li dováženy zdaleka, nespotřebují se přírodní zdroje na jejich dopravu a ta neznečistí prostředí. Organické suroviny navíc do vašeho těla nevpraví zbytečné stopy antibiotik, pesticidů ani herbicidů.

I druh masa nebo sýra je důležitý. Když budete grilovat méně hovězích produktů, snížíte poptávku po nich a tak i vylučování metanu, bez něhož se živočišná výroba neobejde. Uzeniny – šunka, slanina či klobásy – na gril nepatří, protože se v nich pod vlivem vysoké teploty vytvářejí rakovinotvorné nitrosaminy. Negrilujte ani tučná masa – tuk kapající do uhlíků vylučuje škodlivé uhlovodíky, které se usazují na mase nad ohněm.

Používejte ekologické nádobí. K němu rozhodně nepatří alobal a výrobky z něj. Při výrobě alobalu se do našeho prostředí vylučují velká množství oxidu uhelnatého, fluorinu a sirovodíku a spotřebovává se mnoho energie. Kromě toho hliník vytváří při kontaktu s kyselinami, například s citronovou šťávou nebo octem, škodlivé soli. Alternativou k němu mohou být velké listy zelí či salátu, které můžete používat jako misky a na grilu neshoří. Šikovným řešením je i břidlicová deska.

Jednorázové nádobí snadno a příjemně nahradí dobře vybavený piknikový retro koš, který je mnohem stylovější než papírové talíře nebo plastové příbory.

Rada na závěr: Když vám zbude grilované jídlo, nevyhazujte jej. Je dobré i následující den. Pochybujete-li o tom, stačí si k němu přičichnout.

Související články