poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Strašák jménem salmonela

1.5.2018

Bakterie salmonely je druhým nejčastějším původcem potravinové otravy ve Spojených státech, kde ročně postihne 1200 000 osob a zabije 450. Základní informace, které bychom o ní měli znát, připomíná americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Nedávné případy nákazy salmonelou z vajec a kratomových doplňků v USA přiměly tamější úřady ke stažení různých výrobků a 200 milionů potenciálně nebezpečných vajec z trhu v devíti státech. Letos už bylo zaznamenáno šest velkých salmonelových kauz, ale mnohé menší a místní se do médií nedostaly, jelikož ani nakažení někdy nevědí, že jsou skutečně nemocní. Mají žaludeční problémy, ty pak přejdou a vše vypadá v pořádku. Pro děti do pěti let nebo těhotné ženy však bakterie salmonely znamená značné riziko

Pokud je ve vašem okolí hlášen výskyt salmonely z vajec, zkontrolujte označení a zdroj těch, které máte doma, a řiďte se při tom informacemi úřadů. Máte-li potenciálně nebezpečná vejce, vyhoďte je a poličku nebo šuplík v lednici či spíži, kde se nacházela, umyjte teplou mydlinkovou vodou.

Jak se chránit?

Vejce se nakazí salmonelou dvěma způsoby, jak vysvětluje doktorka Elizabeth Hohmann, odborník na infekční choroby v Harvard Medical School. Bakterie se může dostat na skořápky z nakaženého drůbežího trusu. Salmonela se může také skrývat uvnitř netknutého vejce, je-li nakažena slepice.

Ač se někdy salmonela vyskytuje na naprosto nečekaných místech (v potravinových doplňcích, arašídovém másle nebo sušeném kokosu), nejlépe se jí daří u drůbeže, v mase i vejcích. Obojí je tedy důležité důkladně tepelně zpracovávat, nenechávat v syrovém stavu pohromadě s dalšími syrovými potravinami a často si mýt ruce.

Vždy platí, že vejce připravené natvrdo je bezpečnější než syrové nebo naměkko. Vyžaduje-li recept syrové, kupte si pasterované, protože pasterizace ničí bakterie. Maso obecně syrové nejezte, zejména to drůbeží. To je nutné zpracovat před konzumací při teplotě nejméně 74 °C. Vždy je třeba důkladně omýt veškeré kuchyňské náčiní a příbory, které přišly do styku se syrovými vejci nebo masem. Mytí rukou brání přenosu salmonely z jedné osoby na druhou. Máte-li salmonelózu, nevařte pro jiné, ohrozili byste je.

Jak se salmonelóza projevuje?

Klasickým symptomem salmonelózy je průjem, často doprovázený horečkou a bolestmi břicha. Zvracení se objevuje zřídka. Potíže přetrvávají několik dnů, ale mohou se protáhnout i na týden i více a střeva se z infekce často vzpamatovávají několik měsíců.

Salmonelóza se projevuje od 12 do 72 hodin od nákazy. Je-li vám tedy špatně půl hodiny po obědě a zjistí se přítomnost salmonely ve vašem těle, nezpůsobilo to vaše poslední jídlo.

Důležité je dodávat tělu tekutiny – pijte hodně vody, vývaru, šťávy a dalších nealkoholických nápojů bez obsahu kofeinu. Mnoha lidem to k uzdravení stačí a obejdou se bez další léčby, avšak u předškolních dětí, těhotných žen a osob s oslabenou imunitou je zvýšené riziko komplikací.

Myslete na komplikace

Možnými komplikacemi jsou silná dehydratace organizmu, rozšíření infekce ze střev do krve, která ji přenese do dalších částí těla a vznikne tak život ohrožující stav. Máte-li tedy horečku přes 38,5 °C nebo zpozorujete-li ve své stolici krev, obraťte se na odborníka. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud jste nadmíru dehydrováni, pokud se cítíte velmi slabí, ztrácíte rovnováhu, padáte nebo jste zmateni.

Osoby, které patří do zmíněných rizikových skupin, by se měly poradit s lékařem pokaždé, když se u nich objeví průjem spojený s horečkou.

Související články