poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Léčba barvami umí dobře doplnit klasickou medicínu

2.5.2018

Barvy mohou být veselé, deprimující, uklidňující, energizující. Působí na naši psychiku a mohou ji ovlivnit. Na tom je založena alternativní léčebná metoda chromoterapie. Co v nás jednotlivé barvy mění a jak je můžeme využívat? Nabízíme vám zajímavosti na toto téma od polské spotřebitelské organizace Pro-Test.

Metody chromoterapie využívají pozitivní vliv barev na náš organismus. Záleží na tom, jak jsou vymalovány zdi místnosti, ve které se nacházíme, nebo jak barevné je naše oblečení. Lze tak doplnit klasickou medicínu, aniž bychom ji nahradili, a dosáhnout lepších výsledků bez zbytečných vedlejších účinků. Chromoterapii je možné aplikovat na každém bez omezení věku. Co bychom o barvách měli vědět?

Bílá je barvou harmonie a posiluje pocit pohody. Pomáhá pří léčbě kožních onemocnění a posiluje imunitní systém. Nesmíme se jí však obklopovat příliš, protože pak způsobuje pocit odcizení a nedostatek energie.

Šedá barva je neutrální. Může působit proti otokům různého druhu.

Žlutá, oranžová a červená jsou živé, teplé a plné energie. O žluté se říká, že je barvou radosti a zvědavosti. Je mimořádně pozitivní, a proto je účinná pro překonání únavy a odbourání stresu. Stimuluje metabolismus a pomáhá v léčbě artritidy, cukrovky, roztroušené sklerózy a potravinových otrav. Oranžová dodává energii a dobrou náladu. Stejně jako žlutá podporuje metabolismus. Podpoří léčbu chorob srdce, anorexie, onemocnění jater i močového měchýře a depresivních stavů. I červená dodává hodně energie, stimuluje tělesné funkce a dobře doplňuje léčbu srdce. Hodí se při léčbě nachlazení, pálení žáhy, migrény a anémie. Příliš červené však může také vyvolávat agresivitu.

Fialová je barvou šlechetnosti, ale i nedůvěry. Prospívá při krátkozrakosti a epilepsii. Pozor by si na ni měli dát osoby s duševním onemocněním.

Modrá barva je spojena s intuicí. Patří k barvám studeným, takže má i chladicí efekt. Hodí se k použití při léčbě otoků, popálenin, oparu i faryngitidy. Je-li jí však moc, může mít deprimující účinky.

Zelená uklidňuje. Pomáhá léčit streptokoková onemocnění, bronchitidu, emoční únavu a klaustrofobii.

Barvy jsou jedním z nejdůležitějších vjemů v našem životě a mohou velmi vhodně doplnit konvenční medicínu při mnoha obtížných onemocněních, ač ji v žádném případě nemohou nahradit. Je nicméně zajímavé o ní vědět a velmi příjemné si účinky barev zpestřit život.

Související články