poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obaly potravin nesmí klamat

7.5.2018

Na obaly prodávaných potravin a na to, co o výrobku říkají, se vztahují přísná pravidla v celé Evropské unii. Podrobně o nich informuje dánská spotřebitelská organizace Forbrugerradet Tænk.

Výrobce nesmí obalem klamat. Nesmí ve spotřebiteli vzbudit dojem, že je produkt lepší, než ve skutečnosti je, a balení nemá slibovat něco, co neobsahuje. Proto je přesně dáno, co se na něm musíme či můžeme dočíst. Nicméně nelze obsáhnout úplně vše, proto úřady často posuzují jednotlivé případy zvlášť. Existuje tedy jakási šedá marketingová zóna v designu obalů, kterou se výrobci snaží využít.

Kupujete-li balenou potravinu, můžete být uvedeni v omyl obrázky nebo fotkami na obale, jmény skutečných míst, značkami nebo logem. I když je každý detail přesně podle zákona, celek může působit matoucím dojmem.

Původ výrobku musí být bezpodmínečně uveden jen u některých potravin – u vajec, medu, vína, čerstvých ryb, čerstvého masa. U ostatních je dobrovolný. Tam, kde je použit, musí být pravdivý.

Obsahuje-li však název produktu místní název, neznamená to, že tam musel být vyroben. Stejně tak vlajka na obalu neznamená, že se jedná o potravinu jen ze země, které patří. Dánskou vlajku smí výrobce použít za předpokladu, že jsou dánské buď všechny suroviny, nebo že je výrobek vyroben v Dánsku, ať už jsou suroviny odkudkoliv. V druhém případě má být původ složek přiznán na obale.

Pomerančový džus, káva či kakaové výrobky v Dánsku mohou mít na obalech dánskou vlajku, protože je běžně a všeobecně známo, že takové suroviny se v Dánsku nepěstují.

Dávejte pozor na matoucí obrázky. Kresby, fotky a další obrázky na obalech ukazují, co výrobek obsahuje. To však může být záludné. Například nápoj s nakreslenými borůvkami může obsahovat jen příslušné aroma, nikoliv plody. Čtěte proto složení – vše, co vyplývá z obalu, musí být zmíněno ve výčtu ingrediencí a někdy i s uvedením množství. Kupujete-li si třeba konzervovaná rajčata, musí na konzervě být uvedeno jejich množství.

Obal nesmí chválit bez opodstatnění. Nesmí výrobku připisovat vlastnosti a účinky, které nemá. O gumových medvídcích nelze tvrdit, že mají nízký obsah tuků, protože žádní gumoví medvídci neobsahují moc tuků. Nelze také deklarovat zvláštní výživové nebo léčebné vlastnosti, nejedná-li se o výrobek splňující příslušná evropská kritéria.

Slova mají často relativní význam. Na obalech často najdete „přírodní“, „domácí“, „pravý“, „původní“, „klasický“ apod., aby byl vyvolán dojem vyšší kvality a výjimečnosti. Použití těchto slov není jasně regulováno. Stačí, aby například majonéza odpovídala schváleným normám výroby majonézy, a může si říkat „pravá majonéza“, i když obsahuje 7 aditiv.

Není cukr jako cukr. Je-li na výrobku napsáno, že neobsahuje přidané cukry, neznamená to, že neobsahuje cukry žádné. Mohou v něm být samozřejmě cukry přirozeně obsažené v surovinách. Proto je nutné, aby ubezpečení o absenci přidaných cukrů následovalo upozornění o přítomnosti těch přírodních.

Nepřidat cukr také neznamená nepřisladit. Produkt může tedy obsahovat sladidla, která musí být na obale uvedena.

Nebojte se ptát. Na každém obalu musí být obsah popsán názvem, složením a nutričními hodnotami. Pokud si něčím z toho nejste jisti nebo potřebujete upřesnění, ptejte se výrobců. Máte-li pochybnosti o tom, že jsou obaly v souladu se zákonem, můžete podat podnět ke kontrole na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (http://www.szpi.gov.cz/writeInspection.aspx?nid=11337).

Související články