poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Moderní auta předávají data o chování řidiče svému výrobci

9.5.2018

Nová generace chytrých aut sbírá o řidičích více údajů, než je skutečně třeba. Jak s nimi výrobci zacházejí, není veřejně známo. Před problémem varuje článek rakouského Sdružení pro informovanost spotřebitelů VKI.

Auta již dávno nejsou jen dopravním prostředkem. Dávají nám i pocit svobody. Můžeme v nich poslouchat vlastní hudbu, zesílit si ji podle přání, aniž by to rušilo ostatní. Získáváme iluzi útěku před starostmi a dojem zdravé samoty. A neuvědomujeme si, že je to kvůli jejich neustávajícímu vývoji jeden velký omyl. Ve voze vybaveném všemi druhy senzorů sledujících tlak v pneumatikách, rychlost, obsah palivové nádrže nebo činnost brzd zdaleka nemůžeme být sami.

Vyšší třídy již mají vestavěné dokonce karty SIM a jejich palubní systém může být propojen přes bluetooth s chytrým telefonem a příslušnou aplikací. To vše zjednodušuje život a dodává pocit jednoduchosti a luxusu – od přehrávání hudby přes hledání parkovacího místa po zapnutí topení na dálku. Auta s vlastní SIM mohou být také snáze vyhledána, což je bezesporu velká výhoda v případě krádeže. Všechny tyto aktivity jsou však jako chování řidiče dlouhodobě sledovány a hromaděny. K některým elektronicky uloženým údajům mají přístup i technici v autoservisech.

Proto tedy stejně jako u chytrých telefonů, počítačů, chytrých domácích spotřebičů, zkrátka u všech elektronických zařízení bychom měli počítat s jistým monitorováním svého chování také chytrými auty a jejich výrobci. Původní článek na stránkách našich rakouských kolegů si v německém jazyce můžete přečíst zde.

Související články