poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Používáte repelent správně?

15.5.2018

S teplými dny se objevila každoroční starost – jak se účinně chránit před hmyzem. Pravidla pro správné a tudíž efektivní používání repelentů jsme objevili u kolegů z americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Pomohou nám ubránit se komárům i klíšťatům, vyhnout se nepříjemným kousancům a ochránit se před chorobami, které nám od hmyzu hrozí. Repelenty však ztrácejí svůj účinek, když nevíme, jak je správně aplikovat. Nesmíme použít příliš málo, ale větší množství může napáchat více škody než účinku, zejména u malých dětí. Je tedy nutné číst návody na obalech a postupovat podle nich. Avšak ani to nemusí stačit. Řiďte se také následujícími radami hygieniků a vše bude v pořádku.

  1. Nejdříve použijte přípravek na ochranu proti slunečnímu záření, nechte jej vstřebat a poté aplikujte repelent. Musíte-li po nějaké době obnovit mazání proti slunci, pro repelent to neplatí, pokud nepozorujete, že vás hmyz začíná více otravovat. Je vhodné vyhnout se přípravkům 2v1, spojující účinek ochrany proti slunci i proti hmyzu, protože mazání proti slunci je nutné aplikovat častěji než to proti hmyzu.
  2. Aplikujte jemně a stejnoměrně a nepřežeňte množství. Komáři umí najít i malé nenamazané místečko na vaší kůži. Protřepejte obsah dózy a nastříkejte přípravek rovnoměrně na kůži a oblečení ze vzdálenosti 10-20 cm. U mlék a krémů je třeba se více řídit i informacemi na obale – většinou nabádají k nanesení tenké vrstvy produktu na odhalená místa. Mělo by to stačit – u repelentu neplatí, že více je lépe. Snažte se za všech okolností vyhnout vdechnutí repelentu, proto jej aplikujte na dobře větraném místě a daleko od otevřeného ohně.
  3. Neaplikujte pod oblečení. I když vás oblečení před hmyzem ochrání všude, kde zakrývá kůži, pro jistotu je třeba nastříkat i to. Předtím však vyzkoušejte sprej na malém skrytém místě látky, abyste včas zjistili, zda ji nepoškodí. Nikdy nepoužívejte repelent pod oblečení. Je to zbytečné a může vám to uškodit.
  4. Na citlivá místa přípravek aplikujte rukama. Nikdy nestříkejte sprejem přímo do obličeje nebo na uši. Nastříkejte potřebné množství na svou dlaň a pak rozetřete přípravek po obličeji, šíji a na vnější část uší. Vyhněte se při tom očím a nosním dírkám. Nezapomeňte si namazat hlavu, pokud máte pleš nebo vyholené vlasy. Repelent může zhoršit stav řezných a jiných ran, proto se vyhnět i místům s porušenou nebo podrážděnou pokožkou. Po aplikaci si dobře umyjte ruce, zejména chystáte-li se jíst.
  5. Nezapomeňte na nohy, kotníky a kolena. Klíšťata se na ně dostávají nejčastěji z rostlin nízko u země, proto jsou tato místa považována za riziková.
  6. Myslete na bezpečí dětí. Podle odborníků by děti do dvou měsíců věku neměly vůbec používat repelent. Ani na kůži těch starších nestříkejte sprej přímo. Nastříkejte si nutné množství na ruku a pak dítě přiměřeně natřete. Vyhněte se jeho rukám, očím, nosním dírkám a ústům.
  7. Aplikaci opakujte jen v případě nutnosti. Kvalitní repelent ochrání po doby několika hodin. O některé z nás však jeví hmyz intenzivnější zájem než ostatní. Začínají-li vás komáři znovu trápit, znamená to, že je čas na opětovnou aplikaci repelentu. Je na to třeba myslet i po koupání nebo při intenzivnějším pocení, při kterých se repelent může smýt.

Po návratu od míst bez hmyzu ze sebe i z dětí repelent důkladně smyjte vodou a mýdlem. Původní text našich amerických kolegů si můžete v angličtině přečíst zde.

Ochranu před klíšťaty není v těchto dnech radno podceňovat. Podle stránek ČHMÚ je v současnosti aktivita těchto roztočů na českém území na nejvyšším, 10. stupni.

Související články