poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na dovolených může docházet k týrání zvířat

17.5.2018

V mnohých atrakcích se zvířaty nabízených cestovními kancelářemi dochází k porušování jejich práv. Chov často probíhá v nepřirozených podmínkách. Zvířata bývají nucena k nepřirozeným činnostem, z nichž některé jim přímo fyzicky škodí. Na dodržování pravidel Asociace britských cestovních kanceláří si posvítila britská spotřebitelská organizace Which?

Delfíní show, jízda na slonech, boj s krokodýlem – napadlo vás někdy, že pro vaši radost z jedinečného prázdninového zážitku jsou porušována pravidla welfare? Slovo welfare značí stav bezvadného fyzického a psychického zdraví zvířete, kdy žije v souladu se svým prostředím.

Jízda na slonech (s až čtyřmi osobami na jednom zvířeti) nebo sloní show jsou pro tato zvířata stresující – jízda může škodit jejich páteři, sedla a sedačky jim působí bolestivé léze. Přirozená pro ně není ani sloní košíková, fotbal, tanec s ozdobnou pokrývkou hlavy, házení šipek nebo kreslení obrázků pro turisty. Jakýkoli typ atrakcí se slony může být problematický.

Většina těchto zvířat je totiž nejspíše odchycena ve volné přírodě a podrobena hrubému zacházení – mládě je odděleno od své rodiny, uvázáno, pak ho nedostatek potravy, vody, spánku a sociálních kontaktů psychicky zlomí, aby dokonale poslouchalo své pány. Majitel rehabilitačního areálu pro přestárlé a nemocné slony může zároveň vlastnit úspěšný sloní zábavní park a vydělávat na obojím.

Představení s tygry skákajícími přes hořící obruče také odporuje přirozeným instinktům a chování. Některá zařízení podávají velkým kočkám drogy nebo jim vytrhávají zuby a drápy, aby snížila riziko pro turisty. Když příliš vyrostou nebo ztloustnou, jsou tygři dokonce zabíjeni, protože se stávají pro své chovatele jen přítěží a těžko se s nimi pracuje.

Turisté platí i za možnost bojovat s aligátorem nebo se vyfotit s krokodýlím mládětem v náruči. Na fotkách s plazy bývá někdy jasně vidět, že mají tlamy stažené lepicí páskou.

Hojně navštěvované jsou atrakce s delfíny umožňující přímý fyzický kontakt a plavání s nimi. Delfíni ovšem stejně jako sloni a velké kočky mohou být loveni ve volné přírodě. Jde o neobyčejně inteligentní zvířata, která v zajetí často začnou být mimořádně agresivní a žijí kratší dobu kvůli podvýživě a přísnému výcviku.

Asociace britských cestovních agentur v roce 2013 zveřejnila pravidla, kterými se při nabízení atrakcí mají organizátoři dovolených řídit a která se týkají právě dodržování práv zvířat. Nesmí tedy být nabízeny aktivity přímo nebo nepřímo podporující špatné zacházení a porušování welfare.

Kolegové z Which? ovšem zjistili, že mnohé velké agentury stále umožňují svým klientům takové atrakce navštívit a zažít buď přímo, nebo zprostředkovaně na jiného prodejce vstupenek. Pět z devíti agentur po upozornění Which? tyto nabídky ze svých stránek stáhly. Přesto není vyhráno. Cesta totiž nevede jen přes nařízení, ale i přes vzdělávání a informovanost samotných turistů, kteří se v dnešní době snadno přes internet dostanou ke všemu, co si zamanou.

Související články