poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se chránit před znečištěným vzduchem?

18.5.2018

Víte, jak uchránit své zdraví před škodlivými vlivy znečištěného ovzduší? Nabízíme vám odpovědi americké spotřebitelské organizace Consumer Reports, které nabídla v rámci amerického Týdne informovanosti o kvalitě ovzduší.

Je známo, že znečištěný vzduch ohrožuje zdraví. Může způsobit choroby srdce a plic, ale i řídnutí kostí (osteoporózu) a přispívat ke zvýšené lámavosti kostí. Je také původcem psychického stresu, snížené kvality mužského spermatu a rovněž mírně zvyšuje i riziko vrozených vad.

Vliv znečištěného ovzduší na zdravého jedince je nízký, i když ne nulový. Důležitější je chránit zranitelnější skupiny – starší lidi, děti, astmatiky, osoby se srdečními nebo plicními nemocemi nebo ty, které mají zvýšené riziko vzniku těchto chorob. Záleží i na tom, kde bydlíte – u frekventovaných silničních tahů nebo ve městech je riziko vyšší.

Jak se znečištěnému vzduchu vyhnout?

  1. Filtrujte vzduch u sebe doma. Údaje o snížení vlivu znečištěného vzduchu na zdraví čističkami vzduchu se různí, mohou však velmi pomoct alergikům a nedávné pozorování šanghajských studentů používajících na koleji čističku vzduchu ukázalo, že měli sníženou hladinu stresových hormonů, krevního tlaku a cukru v krvi. Čističky vzduchu ochrání před prachem, pylem a kouřem.
  2. Nekuřte v uzavřených prostorech a omezte používání krbu. Plynový vařič je také zdrojem znečištění.
  3. Vyhýbejte se okolí frekventovaných silnic. Nesportujte v jejich blízkosti, a pokud u nějaké bydlíte, větrejte jen v době, kdy je provoz malý, například v noci. Pro pobyt venku sledujte informace o stavu ovzduší na internetu nebo v televizi a přizpůsobte se jim podle svého zdravotního stavu.
  4. Posilujte svoje zdraví. Poraďte se s lékařem, jak se starat o svůj krevní tlak a hladinu cholesterolu. Upravte svoji stravu a zahrňte do ní více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a bílkoviny. Pravidelně a často cvičte.
  5. Nezvyšujte znečištění. To je z velké části způsobeno automobilovým provozem, proto zvažte, jak moc skutečně potřebujete jezdit autem. Choďte pěšky, jezděte na kole a používejte hromadnou dopravu. Nechcete nahradit své benzinové nebo dieselové auto strojem na elektrický nebo hybridní pohon? Můžete také na své střeše instalovat solární panely nebo jinak snížit energetickou náročnost svého domova.

Jelikož mají na omezení znečišťujících faktorů i rozhodnutí politiků, patří k vědomému boji proti znečištění ovzduší i sledování jejich činnosti, zapojení do vhodných iniciativ a aktivní vyjádření názoru, když se jedná o záležitosti, které veřejnost může ovlivnit.

Související články