poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kyselina listová může prospívat srdci

21.5.2018

Nová studie prokázala souvislost mezi zvýšeným příjmem kyseliny listové a nižším rizikem mozkové mrtvice. Týká se to však omezené rizikové skupiny pacientů. O detailech informovala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Závěry zmíněné studie ve svém vědeckém časopise v průběhu května zveřejnila American College of Cardiology. Výzkum proběhl v Číně, zapojilo se do něho 10 000 pacientů trpících vysokým krevním tlakem, kteří neprodělali infarkt nebo mozkovou mrtvici. Denně užívali lék proti hypertenzi s účinnou látkou enalapril a polovina z nich ještě 800 mikrogramů kyseliny listové.

Po čtyřech letech se ukázalo, že ve skupině, která užívala enalapril i kyselinu listovou, se vyskytlo méně případů mozkové mrtvice než v té druhé. Nejnápadnější byly tyto výsledky ve skupině se zjištěným sníženým počtem krevních destiček a vysokou hladinou homocysteinu, aminokyseliny, která se v těle vytváří přirozeným způsobem a její nadprodukce může být způsobena také nedostatkem vitaminu B nebo různými, například ledvinovými, chorobami. Podle doktora Seemanta Chatuverdiho, profesora klinické neurologie na univerzitě v Miami, je to logické – vysoké hladiny homocysteinu jsou spojovány s nemocemi srdce, jelikož způsobují narušení stěny tepen, a kyselina listová jako jeden z vitaminů skupiny B přispívá k regulaci homocysteinu v těle, ať ji přijímáme z potravy nebo z doplňků.

Závěry studie mohou být důležité pro země, kde potraviny přidanou kyselinu listovou neobsahují. V USA však Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nařídil obohacení kyselinou listovou mnoha výrobků na bázi obilovin, například snídaňových cereálií, již v roce 1998. Proto je ve Spojených státech nedostatek kyseliny listové v organizmu vzácnou záležitostí.

Některé dřívější výzkumy také ukázaly příčinnou souvislost mezi dostatečným přísunem kyseliny listové a ubýváním mozkových příhod a infarktů, jiné nikoliv. Nelze jednoznačně tvrdit, zda doplňky s kyselinou listovou jako syntetickou formou přírodního vitaminu mohou takový účinek mít.

Proč potřebujeme kyselinu listovou

Většině z nás doplňky s obsahem kyseliny listové nijak výrazně neprospívají. Její vysoký obsah v těle může zkreslit nedostatek vitaminu B12 při krevních testech i způsobit znecitlivění a brnění v těle u osob s celkem běžnou genetickou dispozicí.

Přesto je velmi důležité zajistit si dostatečný přísun kyseliny listové, protože je pro zdraví našeho srdce důležitá. Doporučená denní dávka je 400 µg, u těhotných a kojících žen 600 µg. Najdeme ji hlavně v ovoci a zelenině. Dobrými zdroji jsou špenát, chřest, růžičková kapusta, luštěniny, citrusy, celozrnné produkty. Existují však osoby, kterým kyselina listová ze stravy nestačí – lidé s celiakií, se zánětlivým onemocněním střev a jinými poruchami vstřebávání v trávicím ústrojí. Některá léčiva, užívaná při autoimunních chorobách nebo epilepsii mohou také ovlivnit vstřebávání kyseliny listové. V podobných případech je třeba se o nutnosti užívání doplňků poradit s lékařem.

Související články