poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nový Red Bull je přeslazený a neekologický

22.5.2018

Nápoj z nové řady značky Red Bull Organics sice oproti obyčejné Red Bull Simply Cole obsahuje méně cukru a chemikálií, ale je stále velmi sladký a jeho obal zdaleka není tak ekologický, jak tvrdí výrobce. Informaci přinesla rakouská spotřebitelská organizace VKI.

Značka Red Bull uvedla na německý a americký trh čtyři nápoje v plechovce s označením Organics – Simply Cola, Bitter Lemon, Ginger Ale a Tonic Water. Na oficiálních webových stránkách organicsbyredbull.com jsou prezentovány jako „ryze přírodní“ a „samozřejmě v plechovce“. Dočtete se také, že „Organics značky RedBull jsou nové nealkoholické nápoje vyrobené ze 100% přírodních surovin. Podle pravidel EU do organických výrobků nesmí být přidány umělé příchutě, barviva, konzervanty nebo aditiva (např. kyselina fosforečná). Řada Organics je podle Red Bullu stáčená do 100% recyklovatelných plechovek.

Příliš sladká

Rakouští kolegové soustředili svoji pozornost na nápoj Red Bull Organics Simply Cola. Obsahuje vodu, cukr, karamelový sirup, oxid uhličitý, přírodní aroma z rostlinných výtažků a citronový koncentrát. Citronový koncentrát nahrazuje kyselinu fosforečnou používanou v neorganické Red Bull Simply Cole. Namísto karamelu obsahuje karamelový sirup. Obsah cukru je zhruba o pětinu nižší, ale nápoj je s 8,8 g na 100 ml stále příliš sladký. Podle britského barevného systému označení potravin by měl červenou barvu, používanou pro produkty s 6,3 g a více cukru na 100 ml.

Nerecyklovatelné

Úplná recyklace balení, o které mluví výrobce, je mezi odborníky čile diskutovaným tématem. Podle některých expertů nelze plechovky recyklovat stoprocentně, protože ze starých hliníkových obalů nové vyrobit nejde. Proto nápojové plechovky nelze označit jako ekologické balení.

Nenapadnutelná tvrzení

Spotřebitelé vyhledávají výrobky zdravé a přátelské k životnímu prostředí. Přívlastky „zdravý“, „přírodní“ nebo „rostlinný“ proto dobře prodávají cokoliv. Označení „přírodní“ a „příroda“ na obalech však většinou nepodléhají zákonným omezením. Jediným kritériem je, aby informace vyloženě neklamala.

Související články