poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hliníkové grilovací nádobí škodí zdraví

23.5.2018

Při grilování je zdravější steak, rybu či houby nevystavovat přímému ohni a používat vhodné nádoby. Neměly by však být hliníkové, protože se z nich do jídla uvolňují škodlivé látky. Upozornila na to německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Grilovací nádoby mají své výhody. Díky nim se potraviny nepřipálí k roštu a není ho pak třeba drhnout. Menší kousky z nich nepadají do ohně. Nejdůležitější však je, že nádoby brání v usazování některých škodlivých látek v grilovaných potravinách. Brání stékání tuku a masových šťáv do ohně, při kterém se vytvářejí rakovinotvorné polyaromatické uhlovodíky a s dýmem se dostávají do opékaného masa, ve kterém se pak hromadí. Zejména kůrčička grilovaných potravin pak může obsahovat vysoké množství škodlivých látek.

Na hliník silně působí kyseliny i sůl. Je třeba se jim vyhýbat zejména při opékání marinovaných a solených potravin nebo při použití citronové šťávy, aby se hliník z nádob neuvolňoval, nedostával se pochoutkami do těla a nehromadil se tam. Během života se totiž tento kov kumuluje zejména v plicích a v kostech. Není zcela jasné, jaké zdravotní důsledky to s sebou nese. Pokusy na zvířatech však poukazují riziko chorob ledvin a psychických onemocnění. Předpokládá se možný vliv na vznik Alzheimerovy choroby. Do lidského organizmu se hliník dostává i z některých nezpracovaných potravin a některé hliníkové sloučeniny se používají jako potravinová aditiva. Proto se doporučuje důsledná opatrnost a omezení jeho příjmu.

Vhodnými alternativami k hliníkovým miskám při grilování jsou nerezové, keramické nebo smaltované nádoby. Máte-li k dispozici jen ty hliníkové, nesolte a nekyselte grilované potraviny dříve, než se opečené dostanou na váš talíř. A nejedná se jen o maso, nýbrž i o zeleninu, ovoce a houby. Původní zprávu v německém jazyce si můžete přečíst zde.

Související články