poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Španělé si mohou u úřadů stěžovat na účinky kosmetiky

25.5.2018

Kosmetické výrobky mohou mít nežádoucí účinky a vyvolat nepříjemné reakce. Španělský Úřad pro léčiva a zdravotnické prostředky (AEMPS) vypracoval systém umožňující spotřebitelům i odborníkům problémy hlásit, stejně jako se to děje u léků.

Kosmetika je běžnou součástí našich životů, pomáhá nám udržovat hygienu, starat se o sebe, krášlit se, cítit se příjemně. Zahrnuje mnoho produktů s různým účinkem a zaměřením – od mýdla, sprchového gelu a šamponu přes zubní pastu či holicí pěnu až po hydratační krémy, ochranu proti sluníčku, deodoranty, balzámy na rty, všechny druhy dekorativní kosmetiky atd. Všechny jsou aplikovány na naše tělo. Na rozdíl od léčiv, jejichž nežádoucí účinky mohou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a výrobcům hlásit lékaři, lékárníci i uživatelé či jejich blízcí, u nás doposud není centralizovaný způsob k oznamování nepříjemných zdravotních následků užívání kosmetických přípravků a následně k jejich zpracování a kontrole.

Jak píše španělská spotřebitelská organizace OCU, ve Španělsku již nahlašovací systém funguje. Jmenuje se Cosmetovigilancia, tj. kosmetická bdělost.

Podle AEMPS je nežádoucím účinkem v tomto smyslu „nežádoucí zdravotní reakce organismu způsobená běžným a rozumným používáním kosmetického přípravku“. Je vážný, když v důsledku aplikace kosmetiky „dojde k částečnému nebo trvalému funkčnímu postižení, invaliditě, hospitalizaci, vrozeným vadám, akutnímu životnímu riziku, úmrtí“.

Španělé mohou nežádoucí účinky kosmetiky hlásit jednoduše vyplněním formuláře, který stáhnou na internetových stránkách úřadu, a jeho odesláním e-mailem nebo poštou.

Nesmíme zapomínat, že každý kosmetický přípravek může vyvolat alergickou reakci. Označení „hypoalergenní“ nezaručuje nulové riziko nepříjemností. Nejčastěji jsou spouštěči aromata a konzervanty, a to včetně přírodních. Pozorně čtěte informace na obalech a zejména složení přípravků, abyste se přesvědčili, že neobsahují alergen, který vaše tělo nesnáší dobře. Je-li seznam ingrediencí jen na vnějším papírovém obalu, nevyhazujte jej pro případ nečekané reakce a následné upřesnění.

Související články