poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na škodlivé látky v přípravcích na vlasy

28.5.2018

Podle průzkumu dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Tænk vlasové oleje často obsahují silikonové látky, které škodí životnímu prostředí a mohou narušit hormonální rovnováhu v našem těle.

Malé množství vlasového oleje pomáhá vlasům s hydratací a zlepšuje jejich vzhled. Některé oleje však mohou obsahovat chemickou látku cyclopentasiloxan, která je předpokládaným endokrinním disruptorem. Ve výrobcích slouží převážně jako rozpouštědlo a změkčovač. Evropská komise letos zakázala použití cyclopentasiloxanu a jemu podobného cyclomethiconu v oplachovacích kosmetických přípravcích v množství překračujícím 0,1 %. Přechodné období, po kterém se takové produkty nebudou smět na trhu EU vyskytovat vůbec, potrvá do začátku roku 2020.

Nebezpečí koktejlového efektu

Při aplikaci vlasového oleje s ním přirozeně přijdou do styku ruce i pokožka hlavy. Bude-li množství cyclopentasiloxanu z něj jediné, se kterým se vaše tělo setká, nemělo by mu uškodit. Nicméně v každodenním životě jste možná vystaveni účinku dalších silikonových látek, a proto vzniká pádné riziko koktejlového efektu, při kterém se účinky endokrinních disruptorů sčítají a mohou poškodit vaše zdraví. Proto se doporučuje maximálně se vyhýbat zbytečnému používání chemických látek.

Sledujte pořadí látky v složení

Množství jednotlivých látek obsažené v kosmetice určuje pořadí, ve kterém se objeví v složení uvedeném na obale. Čím dříve je v něm látka uvedena, tím je jí ve výrobku více. Té na konci je tedy nejméně. Ve vlasových olejích je cyclopentasiloxan mezi hlavními složkami, a tudíž jej naleznete na předních místech. Můžete tak celkem snadno kontrolovat, kolik této chemikálie použijete.

Problematický cyclopentasiloxan najdete také v produktech na podporu vln nebo na uhlazení vlasů, ale i v dalších běžných produktech vlasové péče. Proto doporučujeme sledovat jejich složení. Původní znění článku v dánském jazyce naleznete na této adrese.

Související články