poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Superpotraviny vás neuzdraví

1.6.2018

Superpotraviny vzbuzují dojem, že díky jejich konzumaci zcela unikneme nemocem. Jak ale připomíná dánská spotřebitelská organizace Forbrugerradet Tænk, ani ony nenahradí rozumný výběr potravin a pestrou stravu.

Superpotravinami nazýváme potraviny, které jsou v posledních letech propagovány jako mimořádně prospěšné pro zdraví – semínka chia, kokosový olej, sójové nápoje, spirulinu a mnohé další. Ví se o nich, že mají hodně vitamínů, ale i další lákavé vlastnosti. Výrobci uvádějí na trh řadu doplňků, které je obsahují. Recepty na supersmoothie nebo dokonalé supersnídaně se to na internetu jen hemží.

Superpotraviny mohou zdraví prospět, ale nesmíme kvůli nim zapomínat na zdravé stravování, upozorňuje Camilla Udsen, výživová poradkyně Forbrugerrådet Tænk. Musíme také umět o věcech přemýšlet. Například když nahradíme olivový olej kokosovým, protože se jedná o superpotravinu, konzumujeme větší množství nasycených mastných kyselin. A soustředíme-li se na proteinové tyčinky kvůli vysokému obsahu proteinu, zapomínáme na jejich vysoký obsah cukrů.

Jednostranné změny jídelníčku nikdy nenahradí prospěšnost pestré stravy. Je důležité jíst kvalitní základní potraviny – ovoce, zeleninu, ořechy, ryby, celozrnné produkty. Bude nám chutnat více a budeme nejspíše i zdravější. Když na to zapomeneme, zpětně nás žádná superpotravina neuzdraví.

Související články