poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hotová jídla možná zvyšují riziko rakoviny

4.6.2018

Průmyslově zpracované potraviny a nápoje tvoří významnou část jídelníčku mnoha lidí. Německá organizace Medizin transparent upozorňuje, že tento typ stravování může zvyšovat riziko onemocnění rakovinou.

Čokoláda, nejrůznější nápoje, hotová jídla, kuřecí nugety, instantní těstoviny, snídaňové cereálie, dezertní krémy – to vše a mnohé další jsou potravinové výrobky, které se k nám dostávají až po důkladném průmyslovém zpracování. Jsou cenově výhodné, trvanlivé, připravené k okamžité konzumaci nebo k jednoduché přípravě. Často však obsahují příliš mnoho cukrů, tuků, soli, aditiv, konzervantů, aromat, barviv, stabilizátorů a málo vlákniny či vitamínů. Přitom právě z takovýchto produktů získávají obyvatelé zemí západní polokoule polovinu přijímané energie.

Nové náznaky o spojitosti mezi průmyslově zpracovanými potravinami a rakovinou se objevily v nedávné rozsáhlé francouzsko-brazilské studii. Přímá souvislost nebyla zcela jednoznačně prokázána, proto jsou potřebná další cílená zkoumání.

Zmíněné studie se zúčastnilo 104 980 dospělých respondentů, jejich průměrný věk byl 43 let a nikdo neměl v rodinné anamnéze rakovinu. Odborníci sledovali jejich stravovací návyky po sedm let. Během této doby onemocnělo rakovinou 2228 pozorovaných a z toho byl větší počet lidí, kteří častěji volili průmyslově zpracované potraviny. Takový výsledek je sice důležitý a je dobrým podnětem k dalším, dlouhodobějším, jinak vedeným a důkladnějším výzkumům, ale zatím může vyvolávat jen dohady a nepřináší kategorické poznání.

Důvodů je více. Sedm let je krátká doba, protože některé zhoubné nádory potřebují k vývoji mnohem delší čas. Vzorek účastníků neodpovídá složení populace – jednalo se o vzdělanější a zdravější osoby s vyšším povědomím o vhodném stravování, než je průměr. Rovněž zastoupení žen bylo disproporcionálně větší. Jednotlivá nádorová onemocnění byla zjevně ovlivněna i dalšími faktory, například menopauzou u žen.

Při zveřejnění výsledků studijní tým zdůraznil, že případy zhoubných národů v pozorované skupině sice mohou, ale také nemusejí být důsledkem konkrétních stravovacích návyků. Nicméně otázek je hodně a přibývají. Když jsou některá aditiva považována za neškodná, může jejich kombinace způsobit koktejlový efekt a škodit? Hraje roli tepelná úprava potravin? Přecházejí karcinogenní látky z balení do jídla?

Zcela jasno tedy není a brzy pravděpodobně nebude.

Související články