poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přeprava zavazadel může být dražší než letenka

7.6.2018

Nejlevnější letenky nezahrnují přepravu zavazadel ani občerstvení zdarma, často záleží i na způsobu odbavení a na tom, kdy si lístek koupíte. Srovnání středně dlouhých letů deseti leteckých společností nabídla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Nakupovat letenky online je pohodlné, ale přes prostředníky někdy zatížené nabídkami různých pojištění, zajištění ubytování apod. Jednodušším a rychlejším řešením je vyhledávat přímo internetové stránky přepravců. S příručním zavazadlem se cestuje levně a lety bývají označeny jako basic nebo light. Potřebujete-li s sebou vzít více věcí nebo předměty, které se nesmí přepravovat v kabině, cesta se prodraží.

To, co vypadá nejvýhodněji, bývá podmíněno omezeními. Často zaplatíte peníze navíc za občerstvení nebo volbu sedadla. Nejvyšší bývá částka za odbavované zavazadlo, které bude cestovat v zavazadlovém prostoru. Záleží i na době, kdy jej aerolinkám nahlásíte a jeho cestu uhradíte. Pokud o něm společnost ví předem, stojí to obvykle 10-40 eur, zatímco odbavení až na letišti je dražší.

Nejvýhodnější cenu za klasické zavazadlo nabízí z testovaných aerolinek maďarská nízkonákladovka Wizz Air, kde je na trase Berlín – Budapešť (letenka stála 10 eur) poplatek za kufr 26 eur. Zaplacená až na letišti by však přeprava kufru stála 60 eur. Ryanair, který patří společnosti Laudamotion, na vybraném letu z Berlína do Milána, který sám stojí 20 eur, vybírá za zavazadlo online dobrých 25 eur a při odbavení na letišti 40 eur. Velmi podobné je to u společnosti EasyJet nebo u klasických velkých aerolinek, například KLM nebo Air France.

Proto je vždy důležité ještě před zaplacením letenky pečlivě zjistit, co do uvedené ceny patří a jaké jsou další podmínky. Nabídky zahrnující přepravu zavazadel zdarma se cenově od levné letenky s dodatečným placením zavazadel příliš neliší. Nejméně výhodné je zaplatit za zavazadlo až na letišti.

Související články