poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Znáte oranžové víno?

13.6.2018

Jsou vína, která vznikají bez použití jakýchkoli pomocných látek. Techniku jejich výroby prý lidé znali již před 8000 lety a dnes se ji snaží využít i evropští vinaři. O vzrůstající popularitě oranžového nápoje informovala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Říká se mu oranžové, přírodní nebo dokonce amforové víno. Například gruzínské kvevri se vyrábí již tisíce let. Evropští vinaři jej získávají z bílých hroznů v hliněných i jiných nádobách tak, že hrozny kvasí i se slupkami, semínky a stonky, ale na rozdíl od mnoha jiných vín se při tom nepoužívají ani vinné kvasinky, ani oxid siřičitý. Kvasinky ze samotných hroznových slupek mění cukr v alkohol a vytvářejí stopové množství síry.

Vzniklé víno je spíše matnější a barvu má žlutou až oranžovou podle množství vzduchu v nádobě. Chuť má zaoblenou a často plnou jako cider nebo sherry.

Není však jednoduché docílit žádaného výsledku. Stačí několik špatných hroznů nebo malá chyba v klimatu sklípku a víno nebude k pití, poznamenává Erik Schweickert, profesor mezinárodního vinařství na univerzitě v německém Geisenheimu.

Staronový typ vína zatím nemá oficiální označení

Zatím nebyl jednotně pojmenován typ těchto vín, který by mohl stát na každém z nich. V současnosti lze volit jen mezi bílým, červeným, růžovým a Rotlingem, ale žádný z nich nevystihuje staronový způsob přípravy. Německá enologická asociace se rozhodla zakročit a definovala oranžové víno. Slovo přírodní totiž nesmí být v EU spojováno s vínem, a amforové by vylučovalo vína vznikající v nehliněných sudech.

Ruční práce má svou cenu

Oranžové víno nenajdete v každém obchodě. Bývá na trzích, ve vinotékách, jen v některých restauracích. Cena za lahev je běžně 30 eur i více. Naši vinaři se dohodli, že by v ČR neměla klesnout pod 150 Kč. Není divu – kromě nutnosti používat jen nejlepší hrozny a ovládat výrobu je třeba pečlivé ruční práce, která se cení a nelze ji ničím nahradit.

Související články