poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nutriční hodnoty různých druhů bonbónů se srovnávají těžko

20.6.2018

Na balení bonbónů M&Mʹs různých příchutí jsou nutriční informace uváděny nejednotně a pro spotřebitele nepřehledným a matoucím způsobem. Všimla si toho rakouská spotřebitelská organizace VKI.

Kolegové z VKI zkoumali informace na pěti baleních různých druhů M&Mʹs. Porce je definována v gramech nebo jako zlomek obsahu balení a obsahuje 211 až 249 kilokalorií. Zkuste však určit, jaké množství bonbónku tvoří 1/9 balení nebo bez vah oddělit 44,4 g? Jelikož obsahují balení o 187, 220 nebo 400 g, u každého je určující jiná poměrná část. Je také zvláštní, že se velikost porce u různých příchutí liší.

Podle výrobce mají všechna balení stejný objem, ale jejich váha je odlišná kvůli různým náplním. Proto je také váha jedné porce pro každou z příchutí jiná. Pro konzumenty to znamená, že nutriční hodnoty jedné porce výrobku různých příchutí M&Mʹs nelze jednoduše srovnat.

Výrobci sladkostí mají často tendenci definovat výživové hodnoty v libovolných a nerealisticky malých porcích, protože tak množství cukru a tuků vypadá neškodně a výrobek se jeví zdravější. Vědci z univerzity v Göttingenu zjistili, že když jsou na balení menší porce, zvyšuje to prodej výrobku. Přišli také na to, že čím je výrobek nezdravější, tím menší je porce definovaná výrobcem na balení.

Související články