poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Koloidní stříbro může škodit zdraví

25.6.2018

Mnoho internetových zdrojů propaguje koloidní stříbro jako všelék a přírodní antibiotikum podporující imunitu. Doposud však nebyly tyto účinky vědecky prokázány.

Koloidní stříbro nebo stříbrná voda je destilovaná voda s nanočásticemi stříbra. Prodejci tvrdí, že po užití odoláte chřipce, ušním zánětům, žaludečním vředům, nepodlehnete lymské borelióze nebo dokonce viru HIV. Na internetu si lze koupit jak hotový přípravek, tak zařízení k jeho domácí výrobě. Informace o vhodném dávkování k dosažení optimálního efektu jsou však nejednotné.

V laboratorních podmínkách roztok s obsahem stříbra skutečně umí zneškodnit patogenní mikroorganismy, z toho však nelze usuzovat, že bude stejně působit na patogeny v lidském těle. Metabolismus člověka je mnohem složitější než prostředí zkumavky.

Rakouské organizaci Medizin transparent se nepodařilo najít žádný spolehlivý klinický výzkum o účincích koloidního stříbra. Jen jedna studie, provedená v Itálii, se věnovala zjišťování účinků nosního spreje s obsahem stříbra a carboxymethyl betaglucanu u dětí. Vzhledem k způsobu vedení výzkumu (nejasná kritéria rozdělení dětí do skupin, informovanost pacientů a jejich rodičů o tom, do které skupiny patří a zda je jim podáván lék nebo ne, apod.) nelze ze závěrů vyvozovat nic o léčivých vlastnostech stříbrné vody. Nicméně ani jednoznačný pozitivní efekt přípravku by neměl vypovídací hodnotu, jelikož bylo koloidní stříbro ve všech případech v kombinaci a ve stejném poměru s látkou carboxymethyl betaglucan, a tudíž není jasné, kterému z nich mohli účastníci vděčit za případné zlepšení zdravotního stavu.

Vedlejším účinkem je namodralá kůže

Co je ovšem dobře prokázáno a zdokumentováno, jsou následky dlouhodobého příjmu koloidního stříbra a jiných stříbrných roztoků pro kůži. Ta získává modrošedé zbarvení, které je dobře znát na obličeji, na rukou a na nohou. Odborně se tento jev nazývá argyrie a vzniká proto, že se stříbro v kůži ukládá. Podle pozorovaných případů je argyrie nezvratná.

Zatím nebyly vyloučeny ani další nežádoucí účinky stříbrných roztoků, ale vzhledem k nedostatečnému zkoumání odborníci jejich výskyt doposud spolehlivě neprokázali.

Koloidní stříbro před vynálezem antibiotik

Na začátku 20. století se stříbrná voda nebo rozpuštěné soli stříbra hojně používaly k dezinfekci a vnitřně, protože se věřilo, že chrání před nachlazením a dalšími nemocemi. Koncem 30. let někteří lékaři varovali před zabarvením kůže. Od 40. let, tedy po objevení penicilinu a dalších antibiotik, přestali lékaři i pacienti přípravky s obsahem stříbra používat.

Stříbro se v medicíně používá na léčbu ran a zubů

Západní medicína nevyužívá koloidní stříbro ani stříbro v jiné formě k vnitřnímu použití. Vlastnosti tohoto prvku jí však nejsou neznámé a spoléhá na ně v jiných formách. Když se například na ránu přiloží speciální obvaz, stříbro v něm brání jejímu infikování nežádoucími bakteriemi. Rána se pak hojí rychleji, než kdyby na ni byl použit běžný obvaz.

Někteří zubaři používají stříbrné směsi k léčbě zubního kazu, může to ovšem vést k tmavnutí zubu a dočasnému zbarvení dásně nebo dokonce zánětu.

Související články