poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Klamavé obaly evropských potravin nemusí porušovat zákon

26.6.2018

Obaly potravin mohou klamat, aniž by porušovaly evropské předpisy. Jak je to možné a jak tomu zabránit?

V průzkumu napříč evropskými státy se zjistilo, že evropští výrobci potravin a nápojů používají tři základní triky, které mají zvýšit zájem zákazníků a přimět je ke koupi. Prvním z nich je označení průmyslové vyráběného zboží slovy jako „tradiční“. Dalším je zobrazení ovoce na balení nápojů nebo mléčných výrobků s minimálním nebo dokonce nulovým obsahem skutečného ovoce. A třetím je tvrzení o celozrnosti pečiva, sušenek, těstovin apod., které však neobsahují skoro žádnou vlákninu.

Na odhalení těchto matoucích praktik se podílelo 10 členů evropské spotřebitelské organizace BEUC včetně dTestu. Tři postupy zmíněné v její zprávě mohou být jen vrcholem ledovce. Umožňuje je absence jednotných evropských pravidel definujících některé konkrétní pojmy a zdaleka ne všechny státy mají tak přesnou legislativu jako například Česká republika, aby zavádějící označení dokázaly regulovat.

Německé a nizozemské průzkumy ukázaly, že více než 80 % spotřebitelů nevěří informacím na potravinových obalech. Tlak spotřebitelských organizací přiměl část společností upravit obaly tak, aby o obsahu vypovídaly pravdivěji. Unijní úřady a instituce členských zemí by se o to měly postarat také. Evropská pravidla stanoví, že balení nesmí klamat spotřebitele, ale existuje šedá zóna, kterou firmy využívají, aby zákazníky přesvědčily, že jsou jejich produkty lepší než ve skutečnosti.

BEUC proto sepsala svá doporučení a žádá úřady EU o definování pojmů používaných na potravinových baleních, jako jsou „tradiční“, „domácí“ nebo „přírodní“, o určení minimálního obsahu celozrnných surovin v celozrnných výrobcích, o stanovení minimálního množství surovin zobrazených na obalech obecně v produktech a o určení minimálního procenta těch, které jsou na přední straně balení.

Čeští spotřebitelé jsou proti většině z uvedených praktik chráněni speciálními českými předpisy. Například použití slov „domácí“ nebo „přírodní“ u nás obecně není na obalech potravin povoleno a na rozdíl od řady unijních států česká vyhláška přesně definuje, za jakých podmínek smí pekař označit své výrobky jako celozrnné. Nicméně na výrobky dovezené z jiných unijních států jsou naše vyhlášky krátké, proto by se i nám hodilo celoevropské řešení.

Související články