poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zdravé děti nepotřebují potravinové doplňky

28.6.2018

Mnoho rodičů vyhledává potravinové doplňky pro děti v dobré víře, že jejich užívání podporuje zdraví. Zdravý organizmus našich potomků je však nepotřebuje. Většina takových výrobků navíc obsahuje vyšší dávky, než je zdrávo.

Doplňky pro děti lákají na pestrá balení, tablety ve tvaru medvídků nebo autíček, živé reklamy nebo veselé postavičky na obalech. Slibují posílení obranyschopnosti dětského organismu. Přinášejí však také problémy. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zkoumala 26 takových přípravků. Ve složení 22 z nich byla nejméně u jedné složky překročena dávka pro děti od 4 do 7 let doporučená německou společností pro výživu. Celkově bylo dávkování příliš vysoké u 85 % vitaminů nebo minerálů, což může mít pro malé uživatele nepříjemné následky. Například vitamíny A a D, rozpustné v tucích, se v těle hromadí a mohou vést k bolestem hlavy, nevolnosti nebo únavě.

Legislativa neurčuje přesné množství vitaminů a minerálů v doplňcích, existují jen doporučené dávky. Ty se vztahují na osoby od 15 let a jsou často překračovány. Ač doplňky vypadají jako léky, protože se jedná o tablety, kapsle, dražé, prášek apod., zákon je považuje za potraviny. Proto nejsou jejich zdravotní účinky ani jejich bezpečnost ověřovány příslušnými odbornými studiemi.

Dospělé osoby i děti s vyváženým stravováním nepotřebují potravinové doplňky. Jejich užívání se doporučuje jen u některých skupin, například kyselina listová pro těhotné ženy, vitamin B12 pro vegany nebo vitamin D pro kojence do jednoho roku a pro osoby s nedostatečným vystavením slunečnímu záření. Ve střední Evropě se tedy zdraví většiny dospělých bez doplňků obejde. Platí to i pro děti. Místo pestrých pilulek je mnohem důležitější dbát na kvalitu jejich stravy, na dostatek spánku a na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Dlouhodobé užívání potravinových doplňků by mělo být vždy konzultováno s lékařem.

Mezi negativa potravinových doplňků pro děti patří také jejich cena. Při každodenním užívání se průměr ročních výdajů pro jedno dítě v Německu dostává až ke 200 eur.

Související články