poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pětina stánkařů na farmářských trzích stále porušuje předpisy

27.6.2018

Letošní kontroly živočišných produktů na pražských farmářských trzích odhalily stejně jako loni pochybení, která mohou ovlivnit kvalitu a bezpečnost potravin, ale i nedostatky spíše obchodního rázu.

Inspektoři veterinární správy prověřili 48 prodejců na 16 trzích a soustředili se na maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky a med. Porušení pravidel zjistili v 21 % případů. Nejčastěji šlo o chybné značení zboží. Zjištěno bylo rovněž porušení souvislého chlazení neboli tzv. porušení chladírenského řetězce. Některé potraviny se prodávaly po datu spotřeby nebo nebyly dostatečně chráněny před nečistotami z okolí.

Ředitel pražské veterinární správy Antonín Kozák připomněl, že v roce 2017 byly závady zjištěny v 20 % případů. Byly velmi podobné těm letošním – porušení chladírenského řetězce, nedoložení původu, slabší ochrana před kontaminací. Letos ubylo špatně označené zboží, naopak přibylo prošlých potravin.

Při své práci inspektoři předávají informace o chybách správním orgánům, které pak rozhodnou o udělení pokut. Snaží se však také systematicky vysvětlovat a informovat o zásadách správné hygienické praxe při manipulaci s potravinami – o teplotách skladování, o podmínkách uložení, o správném označení i doložení původu. Vycházejí z přesvědčení, že lepší než následné sankce je včasná prevence.

Původní tiskovou zprávu Státní veterinární správy si můžete přečíst zde.

Související články