poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stolní mořská sůl obsahuje plastové částice

2.7.2018

Stolní mořská sůl často obsahuje plastové mikročástice. Ukázaly to výsledky testu, který provedla rakouská spotřebitelská organizace VKI.

Mořská sůl je mezi spotřebiteli značně oblíbená a dávkovací balení, ve kterých se často prodává, jsou praktická. Proto na trhu najdeme celou řadu značek. Na začátku roku se v rakouském tisku objevily závěry zkoumání pěti vzorků „fleur de sel“, které provedli odborníci z univerzity v Oldenburku. Ve všech vzorcích byly nalezeny mikroskopické plastové částice. „Fleur de sel“ je přitom označení pro nejkvalitnější, nejbohatší a tudíž i nejdražší krystalky mořské soli, francouzsky znamená doslova „solný květ“.

Kolegové z VKI se proto rozhodli zjistit, jak se věci skutečně mají a zda se problém týká jen zmíněné značky nebo i dalších produktů. Testovali celkem 12 výrobků 11 značek, z toho byl jeden „fleur de sel“ a v jednom případě se jednalo o rakouskou kamennou sůl.

V šesti z jedenácti balení mořské soli, tedy ve více než polovině zkoumaných, se vyskytovaly stopy plastů v podobě malých kousíčků. Ve většině případů se jednalo o plastové granulky menší než 0,1 mm, což je zhruba síla běžného papíru. Ve dvou vzorcích byly i částečky plastových folií. Testovaný „fleur de sel“ měl plastů nejméně. Kamenná sůl je neobsahovala vůbec. Nebyla zjištěna žádná souvislost mezi obsahem plastů v soli a jejím obalem. Původ soli byl na balení uveden v méně než polovině případů, a to velmi obecně jako Středozemní moře.

Ze závěrů VKI vyplývá, že kdo dává přednost mořské soli, měl by počítat i s tím, že obsahuje plasty.

Související články