poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci stále produkují přeslazené potraviny

16.7.2018

Různí výrobci často používají výrazně více cukru, než by bylo k dosažení kýžené chutě nutné. Spotřebitelská organizace Consumentenbond vyzvala nizozemskou vládu, aby regulovala množství cukru v potravinách.

Holandští kolegové sestavili denní jídelníček z výrobků, které jsou prezentovány jako zdravé. U podobných produktů pak srovnali množství obsaženého cukru a zjistili, že rozdíly jsou ohromné. Kávový nápoj v prášku nebo cereální tyčinka měly dvaapůlkrát více cukru než stejné výrobky od jiné společnosti. V případě omáčky teriyaki zjistili dokonce čtyřnásobný rozdíl.

Světová zdravotnická organizace doporučuje konzumaci maximálně 50 g cukru pro ženy a 60 g pro muže na den. Kdyby však spotřebitel volil vždy zboží z nejnižším obsahem cukru, stejně by se dostal na průměrných 67 g denně. Kdo by sáhl po slazenějších variantách, dostal by se nejméně na 160 g, což odpovídá takřka 40 kostkám cukru.

Consumentenbond se společně s nizozemskou nadací pro diabetický výzkum, nadací pro kardiologický výzkum a nadací pro léčbu ledvinových chorob již několik let snaží o snížení množství cukru, soli a nasycených mastných kyselin v potravinách. Vláda a výrobci v roce 2014 uzavřeli dohodu o zlepšení složení potravin, pojednávající o omezení cukru, nasycených tuků a soli, ale zatím domluvené změny zavedly jen konzervárenství a mlékárny.

Ostatní odvětví však doposud nepodnikla nic. Výzkumy nizozemského národního ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí však nedávno znovu potvrdily, že se v potravinářském průmyslu stále nadměrně sladí a solí. Proto se zmíněné organizace obrátily na předsedu vlády s požadavkem, aby obsah soli a cukru regulovala vláda příslušnými legislativními kroky a trvala na plnění dohody z roku 2014.

Související články