poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Německu nelze na internetu prodávat výrobky bez udání doby dodání

24.7.2018

Německý soud zakázal používání nabídek „již brzy“, při kterých si zákazník výrobek předplatí, aniž by věděl, kdy jej skutečně obdrží. Opožděné doručení nebo předání dává právo k odstoupení od kupní smlouvy a nárok na vrácení zaplacených peněz. Rozhodnutí se pravděpodobně nejvíce dotkne developerských projektů.

Když se loni soud v Mnichově zabýval žalobou spotřebitelského centra Severního Porýní-Vestfálska na e-shop MediaMarktu ohledně příliš dlouhých dob dodání předplacených nových výrobků, jednalo se jen o jeden model chytrého telefonu. Kdo si jej koupil kvůli nabídce „Zboží je na cestě. Objednejte si jej!“, musel čekat nepřiměřeně dlouho, což v Německu nemohlo zůstat bez povšimnutí.

Poté, co v květnu odvolací soud potvrdil verdikt, že musí každý prodejce již před uzavřením kupní smlouvy určit a poté dodržet dobu, do kdy bude výrobek doručen nebo poskytnutá uživatelská práva na elektronický produkt, se však celá záležitost vztahuje na jakékoliv zboží. Předprodej bez přesných informací je v Německu od vynesení tohoto rozsudku porušením zákona, jelikož nesplňuje povinnost poskytnout jasné a úplné informace ještě před uzavřením koupě. Dostane-li zákazník zboží opožděně, může je odmítnout a má právo na vrácení zaplacené částky v plné výši.

Na stavební průmysl budou mít tato pravidla nejspíše nejcitelnější účinek. Developeři prodávají byty a domy zákazníkům ještě před jejich vybudováním. Nyní budou muset být připraveni při nedodržení původně avízovaného termínu peníze vrátit i s inflačním navýšením.

Související články