poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Umí chmel zlepšit spánek?

30.7.2018

Uklidňující účinky chmelu a jeho blahodárný vliv na spánek v samostatné formě nebo v kombinovaných přípravcích není spolehlivě prozkoumán ani vědecky prokázán.

Potravinové doplňky s rostlinnými výtažky na podporu spánku jsou velmi oblíbené. V Německu je užívá zhruba 5 % populace. Nejznámější je kozlík lékařský, ale zda dokáže skutečně navodit zdravý spánek, zatím nevíme. Spoléháme také na účinky mnoha dalších rostlin, včetně chmelu. Rakouská organizace Medizin transparent nenašla žádné klinické studie, které by se jeho působením zabývaly. Proto nelze s jistotou tvrdit, že chmel zlepšuje spánek.

Zkoumány byly kombinované doplňky, které kromě chmelu obsahovaly další aktivní složky. Většinou se jednalo o kozlík lékařský. Výsledky nepřinesly jasné důkazy o působení pozorovaných přípravků na lidský spánek a jeho kvalitu. Jediná důvěryhodná studie neodhalila rozdíl mezi důsledky užívání doplňku a placeba.

Tři studie hovoří o blahodárném efektu směsi chmelu, kozlíku lékařského a v některých případech i čekanky, ale žádná nedodržela přísná vědecká kritéria a metodologii.

Dvě další studie jsou důvěryhodné a mohou být bez obav citovány. Účastníci jedné spali stejně po užití přípravku s chmelem a rostlinnými oleji s nenasycenými mastnými kyselinami jako bez něj. Zkoumání účinku směsi chmelu, cicimku a mléčného proteinu v té druhé také neobjevilo uspávací efekt.

Jak si zajistit kvalitní spánek

Z uvedeného vyplývá, že chceme-li si v noci odpočinout, nemůžeme spoléhat jen na přípravky z lékárny. Dospělý člověk spí v průměru sedm hodin, ale každý z nás má odlišné potřeby. Problémy se spánkem jsou běžné, občas jimi trpí okolo 10-20 % populace. Rady, co v takových případech dělat, zahrnují různé formy uvolnění, lehká cvičení, lehká večerní jídla nebo sklenici teplého mléka. Léky na nespavost se předepisují jen ve vážnějších případech a lékaři doporučují jejich užívání pouze po omezenou dobu, protože jsou návykové. Mohou také oslabit vaši pozornost a reakce během následujícího dne.

Původní zprávu v německém jazyce včetně odkazů na relevantní studie naleznete zde

Související články