poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Magnetické pedály kol v testu příjemně překvapily

7.8.2018

Magnetické pedály pro horská kola jsou bezpečnější alternativou systému Shimano pedaling dynamics (SPD). Vyvinul je a uvedl na trh tyrolský start-up, pojmenoval je Magped a rakouská spotřebitelská organizace VKI je otestovala.

Nášlapné pedály SPD nabízejí pevné spojení nohy s pedálem přicvaknutím. Tento způsob může komplikovat nasedání a sesedání z kola. Problémy mohou nastat při zastavování i při nehodách. Magnetické pedály Magped těmito neduhy netrpí.

Snadná instalace a přizpůsobení

Pedály Magped se chlubí poctivým dílenským zpracováním a snadnou instalací. Snadno jim přizpůsobíte i obuv na horské kolo určenou pro SPD – stačí na ni připevnit místo přicvakávacího systému malou destičku ze zvláštní oceli. V ceně jsou také příslušné šrouby a klíče.

Volnější pohyb nohy

Praktický test rychle ukázal hlavní přednost oproti nášlapným pedálům – noha se pohybuje volněji, což v dlouhodobějším časovém horizontu šetří klouby. Pohyb je přirozenější a v kritických situacích se chodidlo snadno a intuitivně odpojí. Na spodní straně pedálu účinek magnetu cítit není, proto je možné se kdykoliv rozhodnout pro jízdu bez něj.

Problém při sjezdu

Jediným nedostatkem Magpedu je nedostatečně pevné spojení nohy s pedálem při jízdě z kopce.

Celkově je Magped velmi vhodnou alternativou  k nášlapným pedálům. Využití nalezne především v případě běžných trekingových kol.  Na internetu je k dostání ve dvou verzích podle síly magnetu (10 kg a 15 kg) za 94 až 99 eur.

Související články