poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na co myslet při výběru autokamery

9.8.2018

Palubní kameru v autě používá čtvrtina britských řidičů. Jaké jsou její přednosti, jaké může mít funkce a jak vybrat tu nejvhodnější? Nabízíme vám několik důležitých informací.

Kamery v autě jsou stále populárnější a mohou pomoci v případě mimořádné události. Videozáznam může být důležitým důkazem pro pojišťovnu i policii. Průzkum pojišťovny Aviva ukázal, že 48 % uživatelů palubních kamer se cítí při nehodě klidněji a 36 % má dokonce pocit většího bezpečí při běžném řízení. Skoro pětina (17 %) se rozhodla si ji koupit v důsledku dopravní nehody, kdy bylo těžké dokázat vlastní nevinu (původní zprávu s informacemi o průzkumu si můžete v anglickém jazyce přečíst zde). Některé pojišťovny ve Velké Británii nabízejí levnější pojištění vozu, ve kterém je funkční palubní kamera.

Zdaleka ne každá palubní kamera má dostačující kvalitu obrazu. Testy 70 palubních kamer britské spotřebitelské organizace Which? (původní článek zde) ukázaly, že i neznámá značka může mít velmi kvalitní produkt, velké značky mohou někdy zklamat a vyšší cena není zárukou vysoké kvality.

Kvalita záznamu je při volbě palubní kamery velmi důležitá – nerozeznáte-li na videu například SPZ ostatních aut, ztrácí důkazovou hodnotu. Rozlišení by nemělo být nižší než HD Ready (720p).

Směr snímání záleží na vašich potřebách. Kamera, která snímá jen ve směru jízdy, je levnější a snáze se instaluje. Nezaznamenává však boční kolize nebo zadní náraz. Kamera schopná bočního a zadního snímání sice „vidí“ více směry, ale je komplikovanější, někdy ji musí namontovat a zapojit odborník a její cena je podstatně vyšší.

Funkce GPS u kamery pomáhá určit přesnou polohu vozu v okamžiku nehody. Zaznamená a ukáže také vaši trasu i rychlost, kterou jste se pohybovali.

G-force sensor, G-senzor nebo senzor nárazu pozná náraz a záběry pořízené v té chvíli uzamkne a ochrání před přepsáním. Obvykle totiž kamery pořizují záznam ve smyčce a starší videa automaticky vymazávají.

Parkovací mód kameře umožňuje zaznamenat náraz nebo poškození v době, kdy vaše auto stojí.

SD paměťová karta pomáhá rozšířit paměť kamery a vyhnout se přepsaní záznamu při běžném nahrávání ve smyčce. SD karta je součástí jen některých přístrojů, u jiných si ji musíte pořídit zvlášť.

Způsob instalování kamery je pro většinu řidičů podstatný. Všechny palubní kamery mají napájecí kabel k zapojení do zapalovače cigaret. Chcete-li kabel vést po okraji čelního okna, aby z něj přímo nevisel, musí být dostatečně dlouhý. Pokud dáváte přednost jinému připojení, raději zvažte namontování v servisu.

Mobilní aplikace a možnost připojení na wi-fi usnadňují zpětné prohlížení a úpravy záznamů na chytrém telefonu, tabletu nebo počítači, aniž byste museli kameru odmontovat nebo být odkázáni na přehrávání na její malé obrazovce.

Související články