poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přípravky proti plešatění nepomáhají

14.8.2018

Léčba vypadávání vlasů u mužů může mít mnoho podob, ale žádná z nich není dokonalá. Nabízíme vám výsledky španělského průzkumu.

Alopecie je nadměrné vypadávání vlasů, za které vám již nenarostou nové. Trpí jí skoro polovina dospělých mužů. Přípravků proti vypadávání vlasů je mnoho, ale výsledky nejsou vždy takové, jaké výrobci slibují. Španělská OCU provedla průzkum mezi 822 muži bojujících s plešatěním, aby zjistila, jakým metodám dávají přednost a jak se jim osvědčily.

48 % respondentů se rozhodlo své plešatění vůbec neřešit, ale 52 % to zkusilo. Tři čtvrtiny sáhly po speciálním šamponu, vodě nebo krému a nezaznamenaly žádný účinek, nezávisle na tom, zda se jednalo o přípravek v ampulích, přírodní či bylinkové produkty nebo výrobky stimulující kapiláry. 29 % vyzkoušelo potravinové doplňky, i když ty mohou pomoct jen v případech, kdy ztrátu vlasů způsobuje nedostatek živin.

46 % dotázaných užívalo farmaceutické výrobky s látkou finasterid nebo minoxidil, i když se jedná o několikaměsíční léčbu s častými vedlejšími účinky. Princip účinku finasteridu zahrnuje inhibici androgenů, 35 % uživatelů proto zaznamenalo snížení libida a 27 % dokonce erektilní disfunkci. Jen 5 % účastníků průzkumu se odhodlalo k transplantaci vlasů a zjevně zaznamenali největší účinnost použité metody, ale stěžovali si na pooperační komplikace a vysokou cenu.

Výzkum ukázal, že dvě třetiny všech dotázaných započatou léčbu dokončily. Ti, co to vzdali, uvedli jako důvod neuspokojující výsledek (70 %), dlouhé trvání (16 %) a obavu z možných vedlejších účinků. Každý ze zvolených způsobů měl podle respondentů své nedostatky a žádný nevyšel jako dokonalý nebo aspoň doporučitelnější než ostatní.

OCU doporučuje se před léčbou mužské alopecie vždy poradit s dermatologem. Ten vás spolehlivě informuje o různých možnostech, o jejich délce, cenách a výsledcích. Nenechte se zlákat reklamami na zázračné přípravky a metody. Jejich tvrzení bývají přehnaná a znamenají často jen zbytečnou ztrátu času a peněz.

Související články