poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Od korálového vápníku nečekejte zázraky

20.8.2018

Potravinové doplňky s vápníkem z japonských korálů mají pomáhat proti četným civilizačním chorobám. Jejich účinky však nebyly vědecky dokázány.

Na japonských ostrovech Okinawa se mnoho lidí dožívá sta i více let. Příčiny mohou být různé, včetně stravy nebo genetických dispozic, a nejspíše se jedná o soubor přírodních a kulturních faktorů. Reklamní kampaně některých výrobců hovoří o působení zvláštního vápníku z vápencových útesů v oceánu okolo Okinawských ostrovů. Ten se dostává do podzemních vod, odtamtud do pitné vody obyvatel a má zázračné podpůrné účinky na jejich zdraví. Proto si lze i daleko od Japonska koupit doplňky s obsahem korálového vápníků v různých podobách. Údajně pomáhají předejít rakovině, onemocněním srdce, cukrovce, roztroušené skleróze a dalším těžkým chorobám.

Průzkum rakouské organizace Medizin transparent však ukázal, že neexistují důvěryhodné studie o působení přípravků z kalciem z korálů na lidský organismus. Proto lze tvrdit, že sliby jejich výrobců a prodejců nejsou opodstatněné a zakládají se na pouhých předpokladech. Přehnaná reklamní tvrzení kritizovala i americká agentura pro kontrolu potravin a léčiv FDA.

Nelze ani posoudit, zda kalcium z Okinawy působí jinak než kalcium přijímané stravou nebo z běžných potravinových doplňků. Nejsou tedy známa ani případná rizika příjmu kalcia z korálu.

O „běžném“ vápníku víme mnoho, ale ne všechno

Naopak, informací o účincích „obyčejného“ vápníku v potravinách nebo doplňcích je víc než dost. Potřebujeme jej, abychom měli zdravé kosti a zuby. Je důležité pro správné fungování cév, svalů a nervů. Pestrá a vyvážená strava nám zajistí dostatečné množství vápníku. Podle mezinárodních standardů je doporučená denní dávka vápníku u dospělých 1000 mg denně, pro ženy v menopauze 1200 mg.

Vápník je obsažen v mléce, sýrech, jogurtech a tmavě zelené zelenině, některých druzích ořechů, luštěninách, rybách, obilninách i minerálních vodách, jsou jím obohaceny některé ovocné džusy, sójové výrobky a snídaňové cereálie. Při některých onemocněních se vhodné brát kalciové doplňky, kde je vápník většinou ve formě uhličitanu vápenatého nebo citrátu vápenatého. Mnoho lidí je však užívá i bez konkrétní příčiny ve snaze podpořit své zdraví. Příliš mnoho kalcia ovšem může způsobit různé problémy – od zácpy po ledvinové kameny. Nesmíme zapomínat ani na interakce vápníku s dalšími přípravky, jejichž účinky by mohl oslabit nebo naopak posílit. Mnoho účinků ještě musí být lépe prostudováno a potvrzeno.

Diskutuje se také o vlivu kalcia na rozšíření kardiovaskulárních chorob, například infarktu. Ze současných údajů nelze vyvodit jednoznačné závěry a výsledky jsou zatím velmi rozporuplné. Přitom však různé skupiny dlouhodobě užívají vápník, například ženy od určitého věku jej berou v rámci prevence zlomenin při osteoporóze.

Dlouhodobé a důvěryhodné výzkumy možných rizik jsou tedy nutností, aby se spolehlivě zjistilo, jaké jsou kladné i záporné účinky kalcia a jak působí na různé skupiny uživatelů.

Související články