poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prošlé jídlo nemusí škodit

23.8.2018

Jak poznat, zda jsou starší potraviny ještě chutné a jejich konzumace bezpečná? Jak zbytečně nevyhazovat to, co lze ještě bez problémů spotřebovat? Nabízíme vám několik tipů, jak stav výrobků posoudit.

Podle informací Ministerstva zemědělství Spojených států každý den vyhazuje průměrný Američan skoro půl kilogramu jídla. Spotřebitelská organizace Consumer Reports uvádí různé důvody plýtvání – vybíravé děti, přeplněné spíže, příliš dlouhé skladování zbytků v lednici, ale i nepochopení hlavních označení spojených s trvanlivostí.

Použitelnost, nebo trvanlivost?

Datum minimální trvanlivosti označované také jako „minimální trvanlivost do“ najdete většinou na potravinách, které se nekazí rychle – na těstovinách, konzervách, čokoládě apod. Znamená, že po uvedeném datu výrobce již nezaručuje stejné chuťové a výživové kvality, třeba křupavost krekrů nebo čerstvou chuť kečupu. Neinformuje o tom, zda je potravina stále bezpečná ke konzumaci nebo ne.

„Spotřebujte do“ uvádí datum použitelnosti, tedy dobu výrobní záruky na optimální kvalitu potraviny. Najdete jej na výrobcích, které se rychle kazí, například na jogurtech. Neznamená, že jsou po uvedeném datu zdraví škodlivé.

Výrobci tato označení používají na základě zjištění z laboratorních testů o změnách stavu potravin v čase. Většinou pro jistotu uvádějí nejbližší možné datum, proto spotřebitelé nemusí vnímat žádnou změnu v kvalitě produktu, je-li prošlý jen krátce. Consumer Reports udává, že většinu konzerv (například tuňákové nebo běžné zeleninové) lze uchovávat dva roky až pět let, kyselejší výrobky (džusy v plechovkách, rajčatové konzervy, nakládanou zeleninu) rok až rok a půl. Vždy si konzervy dobře prohlédněte, zda nejsou nafouklé nebo jinak deformované, může to být důsledek zkaženého obsahu.

Používejte své smysly a rozum

Výrobky jako vejce, maso, uzeniny nebo mléčné produkty lze bezpečně konzumovat po mnohem kratší dobu, než jiné. Důležité je všímat si jejich vzhledu, vůně či pachu a samozřejmě chutě. Když se potravina kazí, vyvíjejí se v ní organismy, které naše smysly varují – mění povrch, texturu, barvu, pach i chuť. Výrobky vyžadující uchovávání v lednici nejezte, pokud zůstanou při pokojové teplotě po dobu dvou hodin nebo stráví hodinu v horku.

Jak se vyhnout plýtvání

Zmrazujte. Je to výborný způsob, jak prodloužit poživatelnost mnoha potravin. Bakteriím a dalším patogenům mráz nesvědčí. Týká se to i mléka, chleba, sýrů a dokonce vajec v rozšlehaném stavu.

Uchovávejte správně různé druhy zeleniny. Například brokolici se lépe daří zabalené do vlhké papírové utěrky, celeru zase svědčí více alobal než igelitový sáček, chřest vydrží déle ve sklenici s trochou vody. Připomeňme, že čerstvá zelenina a ovoce patří mezi potraviny, které nemusí být označeny datem minimální trvanlivosti ani datem použitelnosti.

Starejte se o obsah ledničky. Nezapomínejte v ní odložené potraviny, často ji kontrolujte a přebírejte je. To, co podléhá rychlé zkáze, ukládejte na snadno viditelné místo.

Kompostujte. Kompostování prošlých výrobků a zkažených potravin je vhodný způsob jejich recyklace a využití a snižuje objem vyprodukovaného odpadu.

Související články