poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pohonné hmoty v Evropě čeká od října jednotné značení

27.8.2018

Od 12. října 2018 začne platit v celé Evropské unii povinnost jednotného označení paliv. Současně s ním se budou i nadále používat současné slovní a číselné názvy.

Kromě 28 členských zemí budou změny zavedeny i na Islandu, v Lichtenštejnsku, Makedonii, Norsku, Srbsku, Švýcarsku a Turecku. Cílem tohoto opatření je zjednodušit spotřebitelům orientaci na cestách a pomoct jim snadno určit, čím doplnit nádrž svého auta v zahraničí.

Nová značení budou umístěna na víčkách palivových nádrží nových osobních automobilů, motorek, nákladních vozů a všech dalších nových vozidel, dále v uživatelských příručkách nebo na stojanech benzinových pump. Budou rovněž zařazeny do informací u prodejců automobilů.

Všechna označení paliv budou vyvedena černou barvou na bílém podkladu.

Značky benzinu budou mít tvar kruhu. Písmeno E na nich znamená etanol a číslice u něj procento etanolu obsaženého v palivu.

Značky nafty budou ve čtverci. Může na nich být písmeno B, znamenající biodiesel, s číslicí znamenající podíl biosložky v palivu v procentech, nebo XTL s významem parafinické nafty.

Značky plynu budou v rámečku tvaru kosočtverce mít označení typu plynu – LPG, LNG, H2, CNG.

Elektromobilů se zatím tato změna nijak netýká.

Související články