poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nadměrná konzumace přípravků proti pálení žáhy může škodit

28.8.2018

Takzvaná antacida je nutné polykat s rozmyslem. Jejich dlouhodobé užívání může snadno uškodit. Podle některých studií existují důkazy zvýšení rizika rakoviny jícnu.

Antacida jsou přípravky, které snižují kyselost žaludečních šťáv. Lidé je však často používají bez dostatečné rozvahy – nejen při gastritidě či refluxní chorobě jícnu, ale i při pouhém podráždění žaludku nebo dalších běžných potížích. Účinnou látku těchto léčiv tvoří omeprazol, pantoprazol, esomeprazol a další. Některé z nich jsou volně prodejné, jiné se vydávají výhradně na lékařský předpis. Spotřeba všech neustále stoupá.

Antacida jsou většinou dobře snášena. Nicméně jejich dlouhodobé užívání zjevně nese rizika, jak na základě nových výzkumů upozornila německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest. Závěry jedné ze studií se zakládají na pozorování skoro 800 000 dlouhodobých uživatelů antacid ve Švédsku a ukazují, že je u nich značně vyšší riziko vzniku rakoviny jícnu než u ostatní populace, nezávisle na důvodech užívání. Za vážný rizikový faktor je ovšem považována i samotná refluxní choroba jícnu, při které se antacida běžně užívají.

Již dříve byly zaznamenány také další nežádoucí účinky antacid – lámavost kostí, kardiovaskulární choroby, zánět plic, střevní infekce. Žaludek bez kyselin pravděpodobně usnadňuje bakteriím usadit se v těle. Přesto nejsou výsledky studií zcela důvěryhodné, protože nebyl prokázán přímý kauzální vztah a pacienti, kterým jsou antacida předepisována, jsou většinou starší a nemocnější než ti, kteří je neužívají.

Je rovněž známo, že antacida mohou vyvolat nedostatek vitaminu B12, protože jeho získávání ze stravy vyžaduje přítomnost kyselých žaludečních šťáv. To platí i pro hořčík, železo nebo vápník. Právě nedostatek vápníků způsobuje osteoporózu a již zmíněnou lámavost kostí. Antacida snižují také vstřebání jiných léčiv.

Jak předejít nežádoucím účinkům antacid

Bez lékařského předpisu bychom neměli užívat antacida po dobu delší než dva týdny a to maximálně třikrát ročně. Lékaři by měli tyto přípravky předepisovat jen cíleně a při prokázané diagnóze. Dávka by měla být co nejnižší a účinek je nutné pravidelně sledovat.

V opodstatněných případech je užívání antacid samozřejmě nutné a rozhodně se nedoporučuje přestat s ním ze dne na den a bez porady s odborníkem.

Tablety a kapsle se zpravidla nesmí půlit, protože mají obal, který bezpečně dostane obsaženou účinnou látku tam, kde bude v těle nejúčinnější. Chcete-li snížit dávku, používejte slabší přípravek.

Související články