poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Twitter prohrál soud, musí platit pokutu a měnit podmínky

29.8.2018

Oblíbená sociální síť musí na základě rozhodnutí pařížského krajského soudu zásadně upravit své uživatelské podmínky a zaplatit peněžitou pokutu za porušení práv spotřebitelů.

Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir podala žalobu na Twitter kvůli 256 neférovým nebo nezákonným bodům jeho uživatelských podmínek již před 4 roky. Pařížský krajský soud nyní společnosti nařídil zaplatit pokutu ve výši 30 000 eur za morální újmu společnosti a k úpravě pravidel tak, aby již nemohla porušovat uživatelská práva. Uvedená finanční částka Twitteru nijak neuškodí – jeho světové tržby dosáhly v loňském roce 2,1 miliard dolarů. Mnohem důležitější je zásah do jeho uživatelské politiky, která nesmí odporovat zásadám ochrany osobních údajů.

Z rozhodnutí soudu vyplývá, že údaje uživatelů jsou zbožím, jelikož je Twitter používá při svých obchodních aktivitách k nabídce cílené reklamy. Uživatelé jsou tedy spotřebiteli a jsou tak chráněni zákonem o ochraně spotřebitele. Bez tohoto předpokladu by nebylo možné příslušné podmínky ohodnotit jako nezákonné. Smlouva mezi Twitterem a jeho uživateli tedy podléhá povinnosti poskytnutí úplných a jasných předsmluvních informací.

Před udělením jakéhokoliv souhlasu tak musí spotřebitel vědět, co to pro něj znamená. Podle soudu musí Twitter umožnit přístup ke všem informacím již na své domovské stránce a před vyžadováním jakéhokoliv svolení. To mimo jiné znamená, že odkliknutím malého čtverečku k přijetí obecných podmínek uživatel rozhodně nedává vyslovený informovaný souhlas s používáním osobních údajů. Uživatelské fotky a příspěvky nesmí být nadále využívány k obchodním účelům (reklamám, publikacím apod.) bez zvláštního souhlasu uživatele. Soud také rozhodl, že Twitter nesmí uplatňovat americké zákony ve svých vztazích s francouzskými uživateli, jak tomu bylo až do září 2016.

Podobné žaloby podala UFC-Que Choisir i na Facebook a Google Plus a po prvním úspěchu očekává podobný vývoj i v případě těchto sporů, jelikož i jejich uživatelské podmínky obsahují desítky pravidel, které nejsou v souladu se spotřebitelskými právy.

Související články