poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Češi nejsou dostatečně chráněni před spalničkami

3.9.2018

Výskyt spalniček v Evropě výrazně narůstá. Do začátku prázdnin stoupl počet nakažených mezi dospělými a dětmi na 41 000, což je osmkrát více než v roce 2016. Proč k tomu dochází i přes dostupnost účinného očkování? Co naše imunita?

K vážným příčinám vzestupu spalniček v Evropě patří nedostatečná prevence v některých zemích, kde proočkovanost dvěma dávkami vakcíny nedosahuje 95 % doporučených Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí. Více než polovina onemocnění byla hlášena na Ukrajině, kde je současný stupeň proočkování jedním z nejnižších i ve světovém měřítku. Z 95 % v roce 2008 klesl na 31 % v roce 2016.

Je tedy důležité pokračovat v očkování dětí podle oficiálního očkovacího kalendáře. Dospělí by si měli ověřit, zda byli očkováni, jelikož u nás bylo pravidelné očkování proti spalničkám zavedeno jednou dávkou vakcíny v roce 1969 a dvěma dávkami v roce 1975. Současná proočkovanost české populace je jen okolo 90 %.

Ve Španělsku se proti spalničkám očkuje od roku 1977 a tamější spotřebitelská organizace OCU doporučuje osobám narozeným od roku 1966 do první poloviny 80. let, aby své očkování zkontrolovaly a v případě jakýchkoli pochybností probraly s lékařem nutnost jeho provedení nyní. Podle serologických studií mají lidé narození před rokem 1966 proti spalničkám přirozenou imunitu. Je tomu tak nejspíše proto, že se s nemocí ve společnosti ještě setkávali a tělo se nemoci naučilo bránit.

Související články