poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Autosedačky obsahují více bakterií než záchodové prkénko

4.9.2018

Na dětských autosedačkách se vyskytuje mnoho různých bakterií. Jejich povrch je hygienicky srovnatelný se záchodovým prkénkem, jak zjistila britská spotřebitelská organizace Which?.

Zkoumání povrchu autosedaček odhalilo celou řadu číhajících bakterií, které jsou původci různých chorob. Britští kolegové (původní článek v angličtině je k dispozici zde) odebrali vzorky z přezek, z popruhů a z oblasti opěrek hlavy, tedy z míst, kterých se nejvíce dotýkají děti i jejich rodiče. Srovnali je se vzorky z domácích záchodových prkének. Každá sedačka byla testována na přítomnost různých bakterií včetně methicilin-rezistentního zlatého stafylokoka (MRSA), E.coli,  Clostridium difficile a stafylokoků. Na sedačkách bylo 30 typů bakterií, zatímco na prkénkách 16. U prkének je to obvyklé, ale dětské sedačky by měly rozhodně být čistší. Například enterobaketrie a enterokok, kterých bylo na sedačkách požehnaně, jsou spojovány s vážnými infekcemi. Do dětského těla, jehož imunita je slabší než u dospělých, mohou proniknout i pouhým škrábnutím.

Abychom ochránili zdraví svého dítěte, musíme se o autosedačky pečlivě starat a pravidelně je čistit. Čtěte návod, abyste uměli sedačku správně rozložit. Foťte nebo filmujte, abyste si zapamatovali postup a pak ji podle něj sedačku znovu složili. Očistěte nebo vyperte jednotlivé části podle návodu a informací na etiketách. Dejte si pak záležet na správném upevnění pásů, které zajišťují bezpečnost dítěte za jízdy. I do auta umísťujte sedačku podle návodu výrobce.

V našich nezávislých testech autosedaček sledujeme také, do jaké míry lze odnímatelné části sedaček prát v pračce. Nejnovější test dětských autosedaček naleznete již 23. října na našem webu a uveden bude i v listopadovém vydání našeho časopisu. 

Související články