poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fruktóza z limonád může škodit jako alkohol

10.9.2018

Fruktóza je přírodní cukr obsažený v ovoci. Má nižší glykemický index než cukr a bývá považována za jeho zdravější variantu. Jako průmyslově zpracovaný produkt však škodí játrům a její pravidelná konzumace pak může mít podobný efekt jako pravidelné pití alkoholu.

Rafinovaná fruktóza je skoro dvakrát sladší než stolní cukr, ale hladinu glukózy v krvi zvyšuje méně než on. Proto bývá doporučována diabetikům a je běžně k dostání v obchodech. Stejně jako glukóza je fruktóza jednoduchý uhlovodík neboli monosacharid, ale naše tělo tráví každou z nich odlišným způsobem. Zatímco 80 % glukózy se rychle přetváří v energii a 20 % se jí promění v játrech v glykogen, který se uchová pro příští potřebu, téměř všechna rafinovaná fruktóza se v játrech mění v škodlivé tuky. Jednorázová nebo jen občasná konzumace problematická není.

Nadměrné a časté přijímání fruktózy však na náš organizmus podobně škodlivé účinky jako alkohol. Vedlejší produkty jejího zpracování v játrech způsobují hypertenzi, rezistenci na inzulin, tvorbu velmi nízkodenzitního lipoproteinu VLDL, který ucpává cévy, zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi nebo záněty. To vše může vyvolat metabolické potíže, například obezitu, cukrovku 2. typu, ale i kardiovaskulární choroby.

Nejškodlivější je fruktóza v průmyslově zpracované podobě a glukózo-fruktózový sirup, hojně používaný v potravinovém průmyslu, zejména při přípravě slazených perlivých i neperlivých nápojů. Zdrojem rafinované fruktózy jsou také oblíbená sladidla. 

Fruktóza v ovoci nám tolik neškodí

V ovoci totiž není tak koncentrovaná jako po průmyslovém zpracování. Konzumujeme ji navíc současně s vlákninou, která zpomaluje její vstřebání v těle. Obsažené vitaminy a další antioxidanty pomáhají neutralizovat škodlivé účinky jejího metabolizmu. Problémem tedy je pravidelná nebo neúměrná konzumace rafinované fruktózy v podobě stolních nebo výrobních sladidel včetně sirupu z agáve, medu, či javorového sirupu.

Kolik fruktózy nás neohrozí?

30 g rafinované fruktózy se rovná 6-7 čajových lžičkám. V některých perlivých nápojích, například v plechovce koly, je 40 g cukrů a z toho 21 g fruktózy. Různé druhy ovoce jí obsahuje různé množství, v průměru 6 g na 100 g. To znamená, že sníme-li půl kila ovoce denně, naše zdraví to nenaruší.

Se zprávou o možných negativech rafinované fruktózy přišli naši kolegové ze slovinské spotřebitelské organizace ZPS. Celý článek v původním znění naleznete zde.

Související články