poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lze pásmovou nemoc léčit melatoninem?

14.9.2018

Pásmovou nemoc neboli jet lag, způsobenou delšími přelety mezi časovými pásmy, lze údajně překonat za pomoci melatoninu. Existují však i jiné způsoby, jak tělu vrátit jeho běžný rytmus.

Melatonin je hormon, který naše tělo produkuje přirozeným způsobem. Pro jeho různé účinky se mu říká například hormon mládí či hormon tmy a spánku. Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA povoluje jeho použití v léčivech i doplňcích. Melatonin reguluje rytmus spánku a bdění a může být v některých případech předepisován na léčbu nespavosti. Jedná se o jeden z mála případů, kdy se na balení potravinového doplňku smí objevit tvrzení o léčivých vlastnostech obsahu, a sice že zlepšuje subjektivní účinky pásmové nemoci a zkracuje dobu potřebnou k usnutí.

U nás je Státním ústavem pro kontrolu léčiv registrován lék s obsahem melatoninu pod názvem Circadin, který je indikován k léčbě primární nespavosti. Melatonin dokonce podle vyhlášky 225/2008 Sb. nesmí být prodáván jako doplněk stravy, ať už je obsažen v jakémkoliv množství. Jako takový může zmírňovat subjektivní pocit způsobený jet lagem při mezikontinentálním cestování a pomůže zrychlit usínání.

Příjem melatoninu není vždy bezproblémový. Mezi nežádoucí účinky patří interakce s jinými léky a alkoholem, únava, závratě, bolesti hlavy a ospalost, změny nálady a podrážděnost, mírné nevolnosti nebo lehké gastrointestinální problémy.

Jak bojovat s jet lagem

Přelety mezi různými časovými pásmy ovlivňují náš biologický rytmus a způsobují nám následné přechodné problémy. Při cestách z východu na západ se náš den uměle prodlužuje a tělo pociťuje menší potřebu spánku. Když však letíme ze západu na východ, den se nám zkrátí a přizpůsobujeme se novému místu podstatně pomaleji. V průměru trvá plné zotavení z pásmové nemoci až 1 den na každou hodinu časového rozdílu.

Chystáte-li se v cílovém místě strávit 48 hodin a méně, udržujte svůj běžný rytmus jídla a spánku, nakolik to bude možné. Po návratu bude pro Vás vše jednodušší.

Letíte-li na delší dobu, máme pro vás několik rad:

  • Vyhněte se těžkým jídlům a povzbuzujícím nápojům, jako jsou káva, čaj, energetické nápoje nebo nápoje s obsahem kofeinu během cesty, ale i před ní.
  • Pijte během cesty hodně vody a žádný alkohol.
  • Před cestou se dobře vyspěte.
  • Na cestu zvolte volné oblečení a pohodlnou obuv.
  • Během letu se každé dvě hodiny projděte a protáhněte se.
  • V cíli se snažte trávit co nejvíce času venku nebo alespoň v místnostech s okny, abyste se přizpůsobili světelným podmínkám. I když jste hodně unaveni, spát jděte až večer.
  • Pomůže vám i lehké cvičení.
  • Použijete-li pro lepší adaptaci léčiva, mělo by to být jen po omezenou dobu a po poradě s lékařem.
Související články