poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Záchod není odpadkový koš

18.9.2018

Z domácností se přes kanalizaci do čističek odpadních vod dostává odpad, který může bránit jejich správnému fungování. Platí jedno zásadní pravidlo – do záchodu, umyvadla a dřezu odpad nepatří.

Minulý rok proběhla médii zpráva, že odpad z domácností zablokoval část kanalizace. Tvořily jej jednorázové plenky, vlhčené ubrousky a ztužené tuky na vaření. Byl to důkaz, že domácí toalety, umyvadla a dřezy nesmí být používány k vyhazování potravinářského odpadu, hygienických výrobků a zbytků oleje.

Druhý koloběh vody

Podstatná část pitné vody z vodovodu odtéká do kanálu jako voda odpadová. Po mytí rukou, sprchování, splachování toalety, mytí nádobí či oken, praní prádla, čištění auta a podobných činnostech je voda chemicky znečištěna mýdlem, kosmetikou, pracími prostředky či léky. Například v Rakousku takové vody odteče denně 135 litrů na osobu a den.

Aby se vodu znečišťující látky nedostaly do řek, jezer a podzemních vod, procházejí odpadní vody v čističkách různými procesy. Hrubé nečistoty se odstraňují mechanicky, organické se biologicky rozkládají. Chemicky se likvidují látky chemické. Až poté může být upravená odpadní voda vypuštěna do přírody.

Vedle přírodního koloběhu vody vznikl druhý, civilizační. Upravená pitná voda z přírody se vodovodem dostane do domácností, použije se, velká část se stane odpadní vodou a odteče kanalizací do čističky, kde projde očišťovacím procesem a je vypuštěna do přírody. To platí pro domácnosti napojené na veřejný kanalizační systém, kterých je u nás většina. Ostatní likvidují odpadní vody za pomoci domácích čističek nebo žump.

Nedbalost se prodraží

V hotelech bývá v koupelnách a na toaletách psáno, co se smí a sluší a co ne. Doma taková upozornění nemáme. Mnozí o těchto pravidlech nevědí, mnozí vědí a nedbají. Nicméně je jasně definováno, co do kanalizace patří – špinavá voda, tj. voda z toalety, kuchyně, koupelny, myčky na nádobí a pračky. Žádné látky, které se v ní nerozpustí (hygienické potřeby, stelivo pro kočky apod.), látky, které se s ní odstraňují složitě (použitý olej a další tuky, chemické látky) do kanalizace rozhodně nepatří, protože se hromadí v kanalizačních trubkách a mohou je ucpat.

Kanalizace a čističky odpadních vod patří mezi nejdůležitější hygienické úspěchy naší civilizace. Jejich správné použití šetří náklady na údržbu a následně snižuje poplatky.

Související články