poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Také sladkosti nebo chleba obsahují příliš mnoho soli

19.9.2018

Sůl obsahuje většina kupovaných potravin, včetně těch, do kterých byste to možná neřekli. Její nadbytečný obsah ve výrobcích přispívá k často nadměrnému dennímu příjmu soli. Nabízíme vám některá fakta a řešení.

90 % Dánů sní více soli, než je doporučených 5-6 gramů denně, uvádí dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk. Vystavují se tak zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních chorob. Problémem přitom není dosolení jídla na talíři, nýbrž velký podíl uzenin, pečiva a hotových jídel ve stravě.

Chléb je jedním z největších zdrojů soli v našem jídelníčku, zejména chléb z některých malých pekáren, jak ukázaly testy dánských kolegů. Abyste se jí vyhnuli, čtěte složení a nutriční tabulku na obale, nebo se u pekaře ptejte na obsah soli v nebaleném pečivu.

Hodně soli je také v sýrech a pokrmech, jako jsou paštiky, konzervy, nakládaná zelenina nebo balené pečivo s nesladkou náplní. Přesolené jsou i pizzy, burgery a další fastfoodové pokrmy, hotové polévky a jiná hotová jídla.

Obsah domácích jídel určujeme sami

Chceme-li přísun soli omezit, můžeme zvolit vejce nebo avokádo. Dobře zasytí a lze je snadno upravit. Rozhodně bychom však měli svá jídla vařit doma a ze základních surovin - budeme nejen přesně vědět, kolik soli do nich sypeme, ale připravíme si je tak, jak nám nejvíce chutnají. Výzkumy ukazují, že potřeba slané chuti je otázkou zvyku. Stejně tak si lze zvyknout na nízký obsah soli i na další chutě, aniž by to ochudilo náš zážitek z jídla. Chilli, česnek a ostatní výraznější koření jsou účinnou náhradou.

I sladkosti obsahují sůl

Buchty, zákusky, sušenky, oplatky a další sladkosti v mnoha případech také obsahují značné množství soli. I u nich je nutné sledovat složení. Umět se vyznat v obale je důležité. Přední strana prodává, proto je lákavá a svádějící. Nenechte se tím zmást. Skutečně použité suroviny a výživové vlastnosti najdete na zadní straně.

Řešením jsou společné snahy

Spotřebitel musí ke svému zdraví přistupovat zodpovědně a sledovat složení své stravy. Odpovědnost za vysoký obsah soli v našem jídelníčku však nesou také výrobci potravin. Proto Forbrugerrådet Tænk jedná s dánskou potravinářskou inspekcí a zástupci výrobců o kontrole a snížení obsahu soli v produktech na dánském trhu.

Související články