poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Česko je oficiálně bez smrtícího slepičího pseudomoru

24.9.2018

Světová organizace pro zdraví zvířat OIE vymizení Newcastleské choroby v ČR potvrdila na svých webových stránkách. Status území bez nákazy tzv. pseudomorem drůbeže umožňuje naší zemi obchod s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.

OIE je obdobou mezinárodní zdravotnické organizace WHO, působí ale v oblasti veterinární medicíny. Zmizení pseudomoru drůbeže potvrdila 24. 7. 2018 a informace je určena a přístupna všem 182 členským zemím OIE. Z důvodu nákazy oficiálně oznámily omezení obchodu s ČR pouze Ukrajina a Rusko. Členské země povinnost přerušit obchod s drůbeží nemají a jednotliví výrobci se mohli kvůli onemocnění drůbeže setkávat s problémy při vývozu. Nyní již k takovým omezením neexistují zdravotní důvody.

Newcastleská choroba se objevila poprvé po dvaceti letech v polovině dubna 2018 v malochovu na Zlínsku. Byly podniknuty potřebné kroky a poté se již nikde jinde neopakovala.

Státní veterinární správa však varuje, že i přes absenci nákazy je nutné, aby chovatelé dodržovali hygienické normy a biologickou bezpečnost, vč. zamezení kontaktu chované drůbeže s volně žijícími ptáky a opatrnosti při přesunech ptáků mimo místo chovu. Je potřeba pravidelně sledovat zdravotní stav ptáků v chovech, jejich chování a kondici, příjem krmiva a tekutin, ale i snášku. Jakékoli problémy se mají konzultovat se zvěrolékaři nebo veterinární správou. Proti pseudomoru drůbeže je nejlepší prevencí očkování. To je povinné pro všechny chovy nosnic konzumních vajec a pro reprodukční chovy kura domácího, které přesahují počet 5000 ptáků. O vakcinaci v ostatních rozhodují jejich majitelé.

Související články