poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se vyznat v džungli supermarketů

28.9.2018

Supermarkety a hypermarkety nás neustále zasypávají letáky, reklamami a výhodnými nabídkami. Jak však skutečně nakupovat co nejvýhodněji bez ohledu na jejich marketingové triky? Nabízíme vám devět užitečných tipů.

  1. Srovnávejte ceny.Lze to snadno i online, nemusíte vyjít z domu. Existují různé internetové služby, které vám ukážou aktuální cenu stejného výrobku v různých obchodech.
  2. Nakupujte větší balení nebo více balení za cenu méně kusů.Takové nabídky se objevují pravidelně všude, je třeba si jich všímat a vyhledávat je. Trvanlivé výrobky tak můžete často obstarat velmi výhodně. Potřebujete k tomu jen dost vhodného úložného prostoru. Pokud podnikáte, využijte možnosti nakupovat například v Makru. V každém případě si však pamatujte přibližnou cenu za kus a pečlivě srovnávejte.
  3. Vyzrajte na triky prodejců. Supermarkety používají různé způsoby, jak nás přimět utrácet. Patří k nim velké upoutávky na zboží, u kterých se zastavíme, umístění zboží základní spotřeby co nejdále od vchodu a pokladen, abychom museli projít podél všech regálů apod. Když dobře znáte svoji místní samoobsluhu a chodíte do ní se seznamem nákupů, vyhnete se těmto chytákům, ať je jakkoli velká.
  4. Pořiďte si věrnostní kartu.Většina velkých obchodů a skoro všechny řetězce ji mají. Za nasbírané body dostanete slevu nebo různé výhody, ale i jen za to, že kartu ukážete, můžete mít některé výrobky levněji. Seznamte se s pravidly jejího fungování, abyste ji využívali optimálně. Pokud máte tendenci ji zapomínat doma, připněte si ji ke klíčům nebo ji noste v peněžence.
  5. Všímejte si i neznačkových výrobků. Často se svojí kvalitou vyrovnají značkovým a jsou levnější.
  6. Neplýtvejte.Když si předem naplánujete jídelníček a budete nakupovat potraviny s dostatečně dlouhou trvanlivostí, nebudete muset jídlo vyhazovat. Mnohé lze zmrazit – nejen hotová jídla, ale i čerstvé ovoce nebo zeleninu.
  7. Nakupujte před zavírací hodinou. Zboží s krátkou trvanlivostí, ovoce a zelenina se často zlevňují až večer. Myslete však na to, zda se vám podaří je sníst nebo zmrazit, než se zkazí.
  8. Ušetřete na dopravě.Nakupujete-li online, snažte se co nejvíc snížit cenu za dodání. Ta se často řídí částkou, za kterou objednáváte. Podle ní může být doprava i zcela zdarma. Vliv na platbu mohou mít i den či hodina dodávky. Některé online supermarkety nabízejí slevu na dopravu pro rodiny s malými dětmi nebo seniory – patříte-li do příslušné skupiny, využijte toho.
  9. Některé platební karty nabízejí slevy, pokud jimi platíte dost často nebo v konkrétních obchodech. Informujte se.
Související články