poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Povinné ručení pro segway? Někde již realita

5.10.2018

Francouzské pojišťovny vyžadují povinné ručení odpovědnosti po majitelích elektrických koloběžek, segwayů, hoverboardů apod., jelikož se jedná o motorizované prostředky účastnící se provozu. Pojištění je ovšem jen část francouzské veřejné diskuze na toto téma.

Elektrické koloběžky, segwaye, hoverboardy a další vozítka jsou příjemným prostředkem k všedním přesunům a nabízejí mnohé výhody. I na nich se však pohybujeme mezi ostatními lidmi, a proto by měla pro zachování bezpečnosti platit jistá pravidla i pro ně, nejspíše jednotná, promyšlená a komplexnější než pouhý zákaz používání v některých částech metropole.

Zatímco úřady tápou a řeší problémy jednotlivě a izolovaně, pojišťovny jsou ráznější. Francouzská federace pojišťoven FFA upozornila, že majitelé těchto nových motorizovaných prostředků mají povinnost uzavřít smlouvu na povinné ručení za škody způsobené chodcům nebo dalším dopravním prostředkům.

Různé pojišťovny nabízejí odlišné typy produktů. Zatímco mnohé se spokojí s pojištěním odpovědnosti, další vyžadují uzavření stejného povinného ručení jako pro motorky a skútry, jiné do něj zahrnují i pojištění soudních nákladů spojených s nehodou. Neexistuje ani jednotný vzor krytí. Při dopravní nehodě zaviněné nepojištěným vozidlem je škoda sice uhrazena francouzským záručním pojišťovacím fondem, ale ten pak požaduje a vymáhá vynaložené prostředky na majiteli s navýšením o 10 %.

Ve Francii se vedou diskuze o stanovení jasných pravidel provozu elektrických vozítek již delší dobu. Zapojují se do ní výrobci, uživatelé, pojišťovny, administrativa, veřejnost. Zatím se smějí pohybovat po chodnících maximální rychlostí 6 km/h a nesmějí na vozovku, ale to znamená, že například elektrická koloběžka s rychlostí 25 km/h by nesměla jezdit nikde. Tolerované jsou na stezkách pro cyklisty a oblastech s omezením rychlosti na 30 km/h. Stále neexistují jednotná pravidla jejich pohybu a odpovědnost se k nelibosti většiny přesouvá na komunitní správu. Ve Francii se o tom diskutuje živě. Českou společnost to teprve čeká.

Související články