poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dospívající chlapci přehánějí používání parfémů

24.10.2018

Mladí muži nejsou dostatečně informováni o alergii na parfémy, a proto se každý den vystavují nebezpečí jejího vzniku. Kampaň dánského úřadu pro ochranu životního prostředí Miljøstyrelsen má tuto situaci změnit.

Sdělení kampaně je jasné: „Příště kupuj bez parfému“. Klade si za cíl zvýšit povědomí o problému parfémovaných kosmetických výrobků mezi chlapci a teenagery, kteří považují podobné otázky za nepodstatné. Podle výzkumu Miljøstyrelsen pouze 16 % z nich tuší, o co se skutečně jedná, přitom právě v tomto věku si často vybírají přípravky podle vůně. V průměru používá mladík 3 až 4 kosmetické produkty, zpravidla parfémovaných. Proto je osvěta o možném škodlivém účinku aromatických látek důležitá. Alergie totiž není léčitelná, jejím projevům lze pouze předcházet nebo je potlačovat. Kampaň se sice zaměřuje na prevenci alergie, ale chemikálie v kosmetice mají také další neblahé účinky. Některé látky mohou negativně ovlivnit hormonální rovnováhu a v důsledku toho i plodnost.

Jak se vyhnout parfémované kosmetice?

Kampaň nabízí tři základní rady:

  • Používejte deodorant nebo antiperspirant bez parfemace. Je stejně účinný v potlačení nepříjemných pachů jako ten voňavý.
  • Pokud se vám již nelíbí vůně kosmetického přípravku, který používáte, nahraďte ho neparfémovaným, nikoli dalším aromatizovaným. Platí to pro deodoranty, sprchové gely, šampony, krémy apod.
  • Používáte-li parfém nebo toaletní vodu, aplikujte je raději na oblečení, nikoli přímo na kůži.
Související články