poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aerolinky musejí zajistit náhradu za zrušený let. I kdyby byl od konkurence

30.10.2018

Když dojde k zrušení letu, musí dopravce zajistit pasažérům cestu co nejbližším spojem, i kdyby byl od konkurenčních aerolinek, rozhodl rakouský Nejvyšší soudní a kasační dvůr.

Poté, co byl večerní let Austrian Airlines (AUA) z Vídně do Düsseldorfu zrušen, obrátila se jedna z cestujících u aerolinek na další postup a žádala o náhradní možnost. Společnost jí nabídla svůj let následující den, a pokud by jí to nevyhovovalo, doporučila jí obrátit se na jiného leteckého dopravce, nebo nasednout na noční vlak. Když si tedy zákaznice sama zajistila let jinou leteckou společností a žádala pak AUA o jeho proplacení, byla odmítnuta. Rakouská spotřebitelská organizace VKI leteckou společnost zažalovala. Pře byla ukončena jednoznačným rozhodnutím nejvyššího soudu země ve prospěch zákaznice. Aerolinky jí musí dodatečně koupený let uhradit, protože zajištění náhradní dopravy je jejich povinností. Rozsudek je konečný a odvolat se proti němu není možné.

V případě zrušení letu, dlouhého zpoždění nebo odmítnutí nástupu do letadla může pasažér letenku vrátit, ale také si vybrat jinou možnost přepravy. Důvod zrušení nebo zpoždění na toto právo nemá vliv. Zákazník má nárok na adekvátní dopravu co nejdříve a za srovnatelných podmínek, pokud nesouhlasí s možností cestu odložit.

Soud rozhodl, že ve zmíněném případě měly AUA nabídnout odpovídající náhradní dopravu včetně možnosti letu s jinou leteckou společností. To znamená, že odkázat klienta na konkurenci nestačí. Je nutné pro něj zařídit letenku na let, který si vybere. Pokud se aerolinky nepostarají o včasnou přepravu svého pasažéra, který se dožaduje náhradní přepravy co nejrychleji, jsou povinny mu zaplatit cestu, kterou je pak nucen zařídit si sám.

Související články