poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Brexit bez dohody s EU poškodí práva spotřebitelů

31.10.2018

Výstup Velké Británie z EU bez dohody by velmi vážně postihl práva a zvyklosti milionů spotřebitelů. Nepodaří-li se dosáhnout dohody s EU do 29. března 2019, může dojít k zmatkům v spotřebitelských otázkách. Tamější organizace Which? zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu a varování před problémy, které z nich vyplývají.

Dotazování proběhlo na internetových fórech i v terénu, byly pečlivě prozkoumány závěry různých studií i vyjednávací dokumentace. Vládní pracovní dokumenty o jednání s Bruselem svědčí o nebezpečí citelného omezení spotřebitelských možností a práv britských občanů vůči ostatním evropským zemím, ale i náhlého skoku cen, který poznamená každodenní život. I při promyšlené dohodě zřejmě dojde k problémům v různých oblastech včetně cestování či trhu s potravinami a spotřebním zbožím.

Velká většina dotázaných Britů předpokládá, že Brexit přinese zvýšení cen, komplikovanější cestování, problémy s dovozem zboží kvůli změně proclívání, zdražení energií. Největší starosti jim dělají předpokládané větší platby za energie, vzestup cen potravin a jiných položek základní potřeby, možnost výpadků dodávky léčiv i dovozu potravinového zboží při Brexitu bez domluvy. Mnozí byli překvapeni a šokováni, když se dozvěděli o všech možných následcích bezdohodového vystoupení z unie, ale i pobouřeni, že o těchto záležitostech nejsou dostatečně informováni. Jsou přesvědčeni, že tato situace bude mít silný negativní dopad na jejich práva. 75 % předpokládá problémy při řešení reklamací při nákupech online od subjektů z EU, 70 % se domnívá, že se při krachu cestovní kanceláře nebudou moct v zemích EU spolehnout na řádnou spotřebitelskou ochranu.

Kolegové z Which? načrtli body, kterými by se měla vláda řídit pro snížení negativního dopadu brexitové dohody na občany – omezení potenciálního skoku cen a růstu životních nákladů, udržení nebo posílení současné kvality výroby a bezpečnostních standardů, podpora spotřebitelů systémem, který zaručí jejich práva a ochranu, podpora a rozšíření výběru kvalitních výrobků a služeb. Současný přístup britské vlády podle spotřebitelské organizace ukazuje, že se těmto otázkám nevěnuje dostatečná pozornost a existuje reálné nebezpečí, že je politici nevyřeší uspokojivým způsobem.

Související články