poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple a Samsung úmyslně zpomalují telefony. Začaly padat první pokuty

8.11.2018

Italský úřad pro hospodářskou soutěž uložil společnostem Apple a Samsung pokutu 10, respektive 5 milionů eur za neférové obchodní praktiky. Aktualizace majitelům plánovaně snížila výkon chytrých telefonů.  Tím jsou spotřebitelé nepřímo tlačeni k nákupu nových přístrojů. Jedná se o první trest tohoto druhu v Evropě.

Apple a Samsung podle spotřebitelských organizací cíleně použily aktualizace svých operačních systémů (iOS a Android), aby přiměly zákazníky k  nákupu nových modelů smartphonů. Vědomě se tak dopustily klamavých praktik na úkor klientů, aniž by je o možných problémech vyplývajících z instalací updatů informovaly.

Šetření italských úřadů začalo v lednu 2018 na základě stížnosti spotřebitelské organizace Altroconsumo. Trvalo 10 měsíců a bylo založeno na svědectví majitelů starší verze modelu Samsung Galaxy Note, , a majitelů iPhone 6 a 6 Plus, iPhone 6S a 6S Plus.,. Výrobci jim opakovaně nabízeli aktualizace, které nebyly přizpůsobené výkonu zmíněných přístrojů, a proto je následně zpomalily a zkomplikovaly jejich použití. Apple ani Samsung na to spotřebitele předem nijak neupozornily.

Apple musí zaplatit dvakrát vyšší částku než Samsung, celých 10 milionů eur, protože se kromě neférového jednání ve věci softwarových aktualizací dopustil i dalšího provinění – nepodával svým zákazníkům dostatečnou informaci o lithiových bateriích do iPhonů. Chyběly základní údaje, jako je průměrná životnost, ale i návod, jak se o baterii správně starat a měnit ji, aby byl zachován optimální výkon telefonu. Apple proto později přidal v aktualizaci iOS 11.3. menu se stavem baterie.

Samsung již oznámil, že se proti rozhodnutí o pokutě odvolá a lze předpokládat, že tak učiní i Apple. Odvolací lhůta je 60 dnů.

Kromě výše udělených pokut má rozhodnutí italského úřadu pro hospodářskou soutěž zásadní význam i pro spotřebitele. Uznává jejich právo na nákup zboží, které vydrží dostatečně dlouho a je opravitelné. Šetření proti Applu a Samsungu byla zahájena i jinde ve světě, ale Itálie je první zemí, kde byly odsouzeny za cílené snižování výkonu svých výrobků.

Aktualizovat nebo neaktualizovat?

Většinou nabízejí výrobci dva druhy updatů – bezpečnostní a systémový. Bezpečnostní aktualizaci není radno odmítat, protože se jedná o ochranu vašeho telefonu a vašich údajů. Ve věci aktualizace operačního systému je třeba brát ohled na různé faktory, zejména na stáří modelu telefonu a výhody, které update přináší a které někdy bývají zbytné. Čím starší model máte, tím větší je riziko, že ho novinky v systému zpomalí.

Související články