poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zimní dýně rozzáří jídelníček barvami i zdravím

12.11.2018

Patří k oblíbeným podzimním pochoutkám, obsahují cenné živiny a prospívají našemu zdraví. Proč je zařadit do svého jídelníčku a jak je snadno upravit?

Různé druhy dýní je dobré střídat i kombinovat. Ač se nám zdají podobné, každá má trochu jiné složení, upozorňuje výživový poradce americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Muškátová tykev tvarem připomíná ohromnou hrušku a její dužina má vysoký obsah beta-karotenu, který náš organismus přetváří ve vitamin A. Jedna miska dýně nám dodá 127 % jeho denní dávky. Beta-karoten má antioxidační vlastnosti a je důležitý pro zrak. Existují důkazy, že pomáhá snížit riziko rakoviny prsu a zpomaluje ztrátu paměti ve stáří, prospívá při léčbě chronických zánětů a možná tak redukuje riziko srdečních chorob, cukrovky druhého typu, demence a rakoviny. Jedna porce tykve muškátové obsahuje více draslíku než banán, 30 % denní potřeby vitaminu C a menší, ale nezanedbatelná množství vápníku, železa a vitaminu E. Vejde se do ní 7 g vlákniny, tedy čtvrtina doporučeného denního množství. Vláknina pomáhá hubnout, snižovat hladinu cholesterolu i riziko cukrovky. Díky ní a zdravým tukům jsou prospěšná i semínka muškátové tykve. Lze je pražit stejně jako ta dýňová a přidávat je do salátu nebo zákusků.

Tykev Acorn má sice méně vitaminu A než žaludová, ale více vlákniny (9 g v jedné misce) a draslíku (896 mg).

Tykev obecná obsahuje betakaroten a dvakrát více alfa-karotenu než muškátová. Alfa-karoten se v těle stejně jako beta-karoten transformuje ve vitamin A a podle některých studií snižuje nebezpečí vzniku cukrovky druhého typu a rakoviny prostaty a obecně prodlužuje život.

Špagetová tykev je méně kalorická a obsahuje méně sacharidů než hutnější druhy, ale má také méně vlákniny a karotenoidů. Pokud ji použijete jako náhradu špaget, sníte z jednoho talíře místo 200 kalorií jen 42.

Jak na zimní tykve v kuchyni?

Když je na chvíli dáte do mikrovlnky, jejich slupka změkne a snadno je oloupete. Propíchněte tykev nožem na 8-10 místech, dejte ji do vhodné nádoby a zahřívejte v mikrovlnce 5 minut na plný výkon. Když pak vychladne natolik, abyste s ní mohli pracovat, oloupejte ji a připravte podle přání. Necháte-li ji v mikrovlnce celých 20 minut, dobře změkne a po oloupání a nakrájení ji před konzumací stačí jen chvíli zapéct v troubě.

Zimní tykve báječně chutnají zapečené s kořením jako je skořice, hřebíček, muškátový oříšek nebo nové koření. Máslovou tykev a tykev obecnou lze pokrájet na kostky, podusit a poté rozmixovat do hladka. Vzniklé pyré se přidává do omáček, polévek nebo smoothies.

Rozpůlená tykev Acorn nebo máslová tykev plněná quinoou nebo jiným zdrojem bílkovin je možností, jak si připravit zajímavý a vydatný nedělní oběd.

Špagety ze špagetové dýně připravíte tak, že ji dáte do mikrovlnky změknout, rozpůlíte ji a budete ji péct v troubě po dobu 40 minut, abyste z ní pak obyčejnou vidličkou vyškrabali a vytáhli tykvové nudličky. Neváhejte je zalít omáčkou marinara nebo si je dát jen s česnekem a olivovým olejem, nebo s čímkoli jiným, co máte rádi. Fantazii se meze nekladou.

Související články